Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25236)

За Македонија угоре високо, удолу длабоко

Во нашата држава и на Балканот во последно време сѐ погласни стануваат идеите за поништување на веќе склучени и ратификувани меѓународни договори. Конкретно во...

„Копанки“ се подготвува за следната скијачка сезона, цената на дневниот билет...

БИТОЛА Компанијата „Елем турс“ - подружница „Молика“ од Битола, деновиве официјално ги почна активностите за реализација на планот и програмата за следната зимска туристичка сезона...

Сите форми на големоалбанските амбиции

Не треба да се потценат овие воскреснати иницијативи, анализи, размислувања и предлози. Тие не произлегуваат само од албанската интелектуална елита, туку никулците се лоцирани...

Спортски вести

НБА Морант најмлад најефикасен кошаркар во плејоф-меч Плејмејкерот во Мемфис, Џа Морант, го заврши мечот со 47 поени во поразот од Јута (129-141) во Западната конференција...

Одбојкарите се подготвени за реваншот во Данска

Првиот натпревар од вториот турнир, Македонија го игра денеска со домаќинот Данска, утре е мечот со Израел, а в недела со Кипар. Завршниот турнир...

„Во Лига Европа бевме апсолутно беспрекорни од првиот момент“

Победата е уште еден чекор, важен чекор напред. Ние работиме за овие моменти. Можевме да им дадеме радост на многу луѓе, рече Емери, пренесе...

Шпанија одново ќе има пет тима во ЛШ

Пет клуба од Шпанија во Лигата на шампионите имаше и во сезоната 2015/2016 (Барселона, Реал М., Атлетико М., Севилја и Валенсија). Во сезоната 2017/2018...

Мирисливите рози и бодликавите трње

Познатиот француски генерал и претседател на модерна Франција, Шарл де Гол, има кажано дека договорите се како розите, тие виреат додека се млади растенија,...

Три години по Преспанскиот договор: што понатаму?

УТРЕ ВО „НОВА МАКЕДОНИЈА“ АНАЛИЗА НА АКАДЕМИК ЉУПЧО КОЦАРЕВ Претседателот на МАНУ се осврнува на последиците и предизвиците со кои сe соочува државата по потпишувањето...

Компромиси – но по која цена?

Последниве недели повторно се интензивира употребата на зборот компромис. За неговото значење воопшто и за постигнување компромис во спорот со Бугарија пишуваа неколку колеги...