Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25236)

Конечно ќе го видиме делото „Силентио патологија“ на Елпида Хаџи-Василева

На 55. Венециско биенале, пред точно осум години, Хаџи-Василева со проектот „Кожата е идентитет и површина за проекција - репрезентација на душата“ направи мултимедијална...

Балканските угостители во потрага по готвачи и келнери

Повеќемесечното затворање на угостителските објекти во земјите од регионот принуди многу работници да ја побараат својата егзистенција во други професии или во земјите со...

Пандемијата ќе ја определи и претстојната туристичка сезона

Претстојната сезона повторно ќе биде диктирана од пандемијата, прогнозираат упатените, потенцирајќи дека сега и инволвираните и граѓаните се помудри, поради што очекуваат пораст на...

Почнува трката по ученици

Секоја година голем интерес има за гимназиско образование, но во последните години се популаризира и средното стручно образование, за кое се организираат и отворени...

МПЦ на маргините на Саборот на СПЦ

Црковниот аналитичар Бранко Ѓорѓевски вели дека тековниот Сабор на СПЦ нема да донесе посебни новини во однос на македонското црковно прашање Можна ли е промена...

Американско-руско танго како лек за горливите светски проблеми

Првите луѓе на администрациите на Белата куќа и на Кремљ, претседателите Џо Бајден и Владимир Путин, на самитот во Женева, кој треба да се...

Закана од сајбер-напади на изборите во Германија

Разузнавачите од Германија тврдат дека хакери надвор од блокот можат да извршат влијание врз изборите во Бундестагот, закажани во земјата на почетокот од септември....

Про и контра договорите со Грција и со Бугарија

Изминатиот период имаше различни ставови во однос на договорите со Грција и со Бугарија. Едни политичари ги осудуваат, додека други ги поддржуваат. Во продолжение издвојуваме...

Ќе се реконструираат 10 нови улици во Битола

Како што се ближат локалните избори така се интензивираат инфраструктурните активности на локалната самоуправа. Во моментот на неколку локации во градот се изведуваат голем...

Вкупно 160 нови паркинг-места

КИЧЕВО Од година на година во Кичево бројот на автомобили е сѐ поголем и тоа ја наложува потребата за новите возила да се обезбедат дополнителни...