Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25236)

Панорама / Килимот на фрау Меркел

Љубљана - Продолжува високиот раст на дневните нови инфекции во Словенија. Во последните 24 часа се потврдени 1.393 новозаразени лица, што е бројка од...

Медицински совет

Консумирањето алкохол предизвикува деменција Неодамнешно истражување на Универзитетот во Оксфорд покажа дека не постои количество алкохол што е безбедно за здравјето на мозокот. Во истражувањето...

Делумно вратен видот на целосно слепо лице

Видот на целосно слепо лице беше делумно вратен со употреба на протеини чувствителни на светлина што се наоѓаат во алгите. Пациентот бил третиран со...

Натрон е најопасното езеро во светот

Природата е навистина фасцинантна, убава, но понекогаш опасна, за што сведочи и езерото во Танзанија. Во езерото Натрон, речиси секое животно умира, а исто...

Прва колекција на македонскиот бренд „Пинк лемонеид“

Петнаесетина стилски изгледи за пролет и лето, зад чиј дизајн стои нашата позната дизајнерка Стефанија Насеска, го сочинуваат првиот дел од колекцијата со цветни,...

„Егзит“ ќе биде симбол на победата над пандемијата

Организаторите на фестивалот обезбедија вакцини за странските посетители Српската премиерка Ана Брнабиќ и Кризниот штаб на Србија, благодарение на успехот на масовната вакцинација и драстичното...

Најдобрите филмови по вистински приказни за 2020 година

„Последната целосна мерка“ Оваа воена драма ја раскажува вистинската приказна за виетнамскиот воен херој Вилијам Х. Питсенбаргер (во филмот го глуми Џереми Ирвин), американски авијатичар...

Саемот на книгата во септември

Саемот на книгата 2021 ќе се одржи од 8 до 14 септември, во „A1 арена“, С.Ц. „Борис Трајковски“. Саемот е поддржан од Министерството за...

Истрага за убиство и животот на една детективка

Мини-серијата на Ејч-би-о, „Мер од Исттаун“ нè носи во еден американски провинциски град. Таму смртта на една девојка предизвикува вител од локални тајни, а...

„Театро реал“ во Мадрид е прогласен за најдобра оперска куќа

„Театро реал“ беше една од првите оперски компании што се вратија во изведби во живо во пандемијата, според жирито што ги доделува Меѓународните оперски...