1.8 C
Skopje
2.12.2021 - 20:01

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25235)

Кои се најбарани и најоткупувани билки

Од ЈП „Национални шуми“ велат дека им имаат издадено 1.000 дозволи на регистрирани собирачи на билки. „Алкалоид“ откупува билки преку откупната станица во Скопје,...

Можен ли е прогрес без популизам

До прекинот на огнот, светското внимание беше насочено на воздушните напади на Израел врз Газа, што можеби му одговараше на премиерот Бенјамин Нетанјаху, кому...

Ни требаат лидери, а не политиканти во постпандемиското закрепнување

По најтешката глобална рецесија во последните неколку децении, приватните и официјалните прогнози се пооптимистички дека светското производство силно ќе закрепне оваа и наредната година....

Длабоки корени на поривот на силните за ампутирање на Македонија

Во мапите што ги поседува НУБ „Климент Охридски“ во Скопје, Македонија е точно дефинирана земја, почнувајќи од античко време, па до денес. Имено, сите...

Европа го стега обрачот

Посетата на германскиот државен министер за Европа, Михаел Рот, на Македонија е само уште една во низата посети на странски дипломати на нашата земја,...

Како ќе го делиме Крали Марко?

Македонско-бугарскиот спор не е производ на некакво недоразбирање, ниту пак ќе се реши ако го поделиме Крали Марко во историската комисија. Актуелните бугарски позиции...

Короната е умрена?

Деновиве повторно сме пред разгорен оптимизам дека „короната е умрена“, пред сѐ поттикнат од изјави на водечки епидемиолози и доктори дека Македонија е пред...

Јас не го разбирам светот како поле за дрзок натпревар во...

Инцидентните отворања на одделни случаи и уште поинцидентните правосилни и конечни пресуди се само политички маркетинг, кој има цел граѓаните и претставниците на меѓународната...

Само Панчевски го помина првиот круг

ШАХ - ЕВРОПСКО ХИБРИДНО КВАЛИФИКАЦИСКО ПРВЕНСТВО ЗА СК Петмина македонски шахисти учествуваа на Европското хибридно квалификациско првенство (ЕП), што е и квалификациско за настап на...

Културата им помага на луѓето да се справат со пандемијата

Ирена Стефоска на министерска конференција Министерката за култура Ирена Стефоска учествуваше на седмата министерска конференција на Советот на министри за култура на Југоисточна Европа -...