Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25235)

Спортски вести

ФОРМУЛА 1 Ферстапен следната трка ќе ја почне за три позиции поназад од местото обезбедено во квалификациите Водечкиот во генералниот пласман на Светското првенство во Формула...

По „Евровизија“, Дамијано Давид стана мегаѕвезда

Дамијано Давид, лидерот на италијанскиот рок-бенд „Манескин“, е главна тема во медиумите по победата на „Евровизија“. На интернет се појавија фотографии од неговите помлади денови,...

Македонија тргна кон дебитантското ЕП

Во текот на подготовките се предвидени два тест-меча идната недела во Скопје, со Словенија и со Казахстан, пред првиот настап на ЕП, на 13...

Изложбата „Метакосмија“ отворена во Софија

Во КИЦ на Македонија во Софија е отворена изложбата „Метакосмија“, на дела на ликовните уметници Ангелина Спировска и Владо Муковски. Изложбата се состои од...

Трет концерт од серијалот „Филхармонија за Филхармонија“

Вечерва, во 20 часот, ќе се одржи третиот концерт од серијалот „Филхармонија за Филхармонија“, на кој ќе настапат музичари од оркестарот на Филхармонијата во...

Археолозите ја решаваат мистеријата на египетските украси за глава

Древната египетска уметност изобилува со претстави на мажи и на жени што на главите носат невообичаен украс во облик на куп. Овие слики се...

Големите сили играат покер со Балканот

Земјите од балканскиот регион се ставени во незавидна состојба поради недостигот од конзистентна политика на Европската Унија и САД, различните сојузништва на државите и...

Грција ќе испорача вакцини за соседните земји

Грција може да учествува и да го помогне системот „Ковакс“ за да се испорачаат вакцини за соседните земји, соопшти грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис од...

Два јубилеја – на „Избор на најуспешни жени менаџери“ и...

Два големи јубилеја, 25 години од издавањето на првиот број на Бизнис-каталогот и 25 години постоење на манифестацијата „Избор на најуспешни жени менаџери“ ќе...

Како бизнисот да ги надмине границите

Предностите и придобивките од подобрената регионална соработка честопати се истакнуваат, како од бизнисмените така и од владините претставници. Сепак, и покрај многубројните договори, кои...