Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25233)

Ѓорѓиев: Во Данска по реванш

ОДБОЈКА - ЕВРОПСКА СРЕБРЕНА ЛИГА Македониja со две победи и еден пораз го заврши првиот турнир одигран во Струмица, по кој Данците водат со три...

По 14 години Магдебург повторно освои европски пехар

РАКОМЕТ - ЛИГА НА ЕВРОПА Магдебург со победата во првата сезона на Лигата на Европа, поранешен Куп на ЕХФ, стигна до 10-от европски трофеј, а...

Бизнис – инфо

Почна садењето на новата реколта тутун Почна расадувањето на тутунот од новата реколта и тутунарите ги засадуваат скоро истите количества. За оваа година се склучени...

Забрзан економски раст, засега, само во владините проекции

ПОРАДИ НАМАЛЕНАТА РЕАЛИЗАЦИЈА НА КАПИТАЛНИ ИНВЕСТИЦИИ И ЗГОЛЕМЕНИТЕ НЕПРОДУКТИВНИ ТРОШЕЊА Во околности кога јавниот долг се искачи на историски највисоко ниво од 62 отсто, со...

Меридијани

Конго - Илјадници луѓе останаа без домови, а исчезнати се над 170 деца, по ерупцијата на вулкан во Конго. Жителите на Демократска Република Конго...

Работењето од дома стана голем тренд во ЕУ

Мерките за физичко дистанцирање, воведени како одговор на пандемијата на ковид-19, принудија многу луѓе да работат од дома и на тој начин се забрза...

Потклекнаа ли државниците пред пандемијата

Здравствената криза иницира пропусти во менаџментот на глобално ниво Нова анализа на магазинот „Конверзејшн“, направена од повеќе стручни лица од САД, Бразил и од Мексико,...

Панорама / Интелектуалци клиентелисти

Тирана - По поразот на опозицијата на парламентарните избори во Албанија, најголемата опозициска сила Демократската партија почна процедура за избор на нов лидер. Меѓу...

Србите сѐ повеќе купуваат станови на море

СРБИЈА Граѓаните на Србија сѐ повеќе се одлучуваат да купат некоја недвижност во приморските места во регионот отколку секоја година да изнајмуваат луксузни апартмани или...

Балканот како полигон на воени вежби на глобалните сили

Во овој период на балканскиот простор се одржуваат заеднички воени вежби на националните безбедносни сили со НАТО-единиците, предводени од американска команда, додека во Србија...