5.8 C
Skopje
27.11.2021 - 5:01

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25230)

Поставени контејнери за кабаст отпад во Карпош

На четири локации во општината Карпош се поставени големи контејнери за кабаст отпад. Граѓаните ќе можат да се „ослободат“ од непотребниот мебел, домашни предмети,...

Една изборна единица – трамвајот наречен желба

Потребата за промена на Изборниот законик во насока на менување на моделот од шест изборни единици во една, како и воведување на можноста за...

Изгубеното нешто не значи секогаш трајно изгубено

Секој возач, по враќањето на возилото во гаража, го проверува возилото дали има нешто заборавено/изгубено и најденото го доставува до службата. И чесен патник,...

Има сè, само Македонци не!?

Пред извесно време претставникот на Бугарија во Европската Унија, Димитар Цанчев, и поранешната министерка за надворешни работи Екатерина Захариева излегоа со изјава дека во...

Спортски вести

КОШАРКА - НБА Бостон во плејофот, Вашингтон и Индијана ќе играат за уште едно место Кошаркарите на Бостон се пласираа во плејофот во НБА-лигата од Источната...

Колесников двапати го собори сопствениот светски рекорд

ПЛИВАЊЕ - ЕП ВО БУДИМПЕШТА Рускиот пливач Климент Колесников (20) се закити со злато на 50 метри грбно на Европското првенство (ЕП) во Будимпешта, притоа...

Палтриниери плива кон историски олимписки резултат

Ниту еден спортист досега не освоил златни олимписки медали во трки во базен и на отворена вода на едни ЛОИ, а тој во Токио...

Лампард, Кантона и Кин примени во Куќата на славните

Кантона освои четири титули во Премиер-лигата за пет сезони, Кин го водеше Манчестер јунајтед до седум титули за време на 12 сезони во клубот,...

Бразил, Франција и Аргентина се најголеми извозници на фудбалери

Повеќе од една петтина од странските фудбалери потекнуваат од три земји, и тоа од Бразил (1.287), Франција (946) и од Аргентина (780), пишува ЦИЕС АНАЛИЗА...

Чекор кон интеграција, два кон дезинтеграција

Дали ситуацијава со Макрон значи дека станува збор за недоразбирање или иницијативата Брдо-Бриони го губи ротирачкото менторство на големите сили, времето ќе покаже. Но...