3.8 C
Skopje
20.10.2021 - 5:15

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25230)

Ќе им помогнам на стартапите да ја валидираат вредноста на нивниот...

Акцелераторот УКИМ го објави повикот за акцелераторска програма (BAU APA2021) за поддршка на напредните стартапи и брзорастечките компании што се подготвени да го освојат...

„Бош фестивал“ започнува во дигитална форма

ГЕВГЕЛИЈА Деновиве започна реализацијата на културната програма во рамките на годинешниот 13. регионален „Бош фестивал“. Во организација на здружението „Арт еквилибриум“, а поради ковид-пандемијата и...

Паметен телефон инспириран од кинеската мисија на Марс

Кинеското вселенско летало „Тјанвен-1“ успешно слета на Марс, а за да го обележи тоа, кинескиот производител на паметни телефони „Опо“ претстави специјален мобилен телефон....

СЗО: Долгото работно време убива стотици илјади луѓе годишно

Според Светската здравствена организација (СЗО), долгото работно време убива стотици илјади луѓе годишно! Првата глобална студија од ваков вид покажа дека 745.000 луѓе починале...

Од Њујорк до Париз – публиката се враќа на модните ревии

Главните модни метрополи Њујорк, Лондон, Милано и Париз минатата година загубија над 600 милиони долари во сезоната есен/зима 2021 година, според податоците на „Блумберг“ По...

Естрадните уметници најавуваат мирни протести

Координативното тело на шест сродни музички здруженија: „Музика сега“,, Здружението на естрадните уметници од Скопје, Охридскиот музички еснаф, „Естрада“ од Битола, „Естрада“ од Струмица...

Медицина од акорди три за духовно здравје

Венко Серафимов и „Нокаут“ ја снимија „Good old fashioned rock’n’roll“ Секое време е добро за креативците. Доказ за тоа е и соработката меѓу познатиот македонски...

Самостојната изложба „Интимно понирање“ на Трајче Чатмов во МКЦ

Самостојната изложба „Интимно понирање“ со дела од циклусот „Баханалии“ на академскиот уметник Трајче Чатмов ќе биде отворена вечерва, во 19.30 часот, во Младинскиот културен...

Филхармонијата ја завршува сезоната со концертот „Данте“

Рускиот пијанист Андреј Гугнин, кој ќе настапи како солист, е исклучителен уметник и виртуозен изведувач, кој поседува разновидна и префинета техника што ѝ служи...

Панорама / Извинување за учебници

Белград - Епидемиологот Предраг Кон изјави дека 21 јуни, денот по кој треба да се дозволат поголемите собири на фестивали и прослави во Србија,...