Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25228)

Учениците од „Васо Карајанов“ освоија награди на меѓународни натпревари

ГЕВГЕЛИЈА Учениците од општинското основно музичко училиште „Васо Карајанов“ од Гевгелија годинава учествуваа на три меѓународни натпревари: „АРТ ин“, „ЗПМ Полихимнија 2021“ и „Сергеј Михајлов“,...

Може ли да се ревидира нешто што го нема

Во македонското собрание се одвива работилница за ревидирање на упатството за примена на етичкиот кодекс за пратениците. Но чуму ревидирање на нешто што никогаш...

Бебиња за три илјади евра?!

Како главна причина за оваа појава, експертите го сметаат бавниот процес на посвојување, кој трае и до пет години, па токму затоа голем број...

Трофејот за кошаркарите на МЗТ Скопје

КУП „БЛАГОЈА ГЕОРГИЕВСКИ-БУШТУР“ Кошаркарите на МЗТ Скопје го совладаа Работнички во 28-то финале на домашниот куп „Благоја Георгиевски-Буштур“, со 77-69 (23-12, 14-16, 18-23, 22-18), и...

Надал и Свјонтек победници во Рим

Со оваа победа, Надал се изедначи со Ѓоковиќ по бројот на освоени мастерс-титули од серијата 1.000, така што сега и двајцата имаат по 36...

Аргентина подготвена за Копа Америка

Турнирот треба да почне на 13 јуни, со мечот Аргентина - Чиле, на стадионот „Монументал“ во Буенос Аирес, а финалето е закажано за 10...

Барселона прва со европска титула во двете конкуренции

Во финалето Барселона го совлада Челси со 4-0 ФУДБАЛ, ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ, ЖЕНИ Барселона е новиот првак на Европа откако во финалето на женската Лига на...

Училиштето ни помага да израснеме во добри личности!

Етика за млади Училиштето е една од најкорисните дејности што ги измислило човештвото. Секое дете треба да израсне, да научи многу нешта за животот, да...

Писмо до таткото на градот

Од македонската литература за деца: „Борко брзозборко“ на Ксенија Маказлиева Трајчева Лина е болна. - Навистина е - рече лекарот - ќе мора да остане дома барем...

Бекер е шестиот голман што даде гол во Премиер-лигата

Тој го постигна победоносниот гол на мечот Ливерпул - ВБА (2-1), во 95-та минута, и стана првиот голман во историјата на „црвените“ што постигнува...