Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25228)

Омилената билка на Цезар исчезнала поради климатските промени

Растението силфион било толку вредно што Јулиј Цезар оставил повеќе од половина тон од ова растение во својата ризница. Меѓутоа, ова растение изумрело во...

Од 1 јули нема да се плаќа ДДВ на лебот, најавени...

Бугарија Претставниците на владејачката коалиција во Бугарија излегоа со заедничко соопштение, по состанокот на кој беа разгледувани антикризните мерки што треба да се преземат како...

Како малите економии да се вклучат во глобалните синџири на снабдување

Со инвестиции во технолошки развој, иновации, знаење и маркетинг значително може да се зголеми извозот како двигател на економскиот раст, објаснуваат стопанствениците Зајакнување на конкурентноста...

За дигиталниот свет и, хм, дигиталните учебници

Темата за која ќе пишувам денеска е една од најчестите теми на мојот научноистражувачки интерес во последните неколку години, а се однесува на дигиталниот...

Природа во домот

Трендовите се менуваат од година на година. Некои брзо се забораваат, некои се враќаат, а некои се надградуваат со текот на годините. Но присуството...

За климатски промени да се користи терминот „климатско предупредување“

Медиумите во светот одлучија да го користат терминот „климатско предупредување“ (climate emergency) при известувањето за климата. Научните докази јасно покажуваат дека живееме во еден вид...

Географската карта што ја користиме е полна со грешки

Географските карти на светот што висат во училиштата всушност немаат никаква врска со реалноста. Мапата на светот што сите ја паметиме од училишните денови...

Изненадувачки ефект од консумирањето црно чоколадо

Американското здружение за срце напоменува дека некои истражувања сугерираат дека консумирањето на црното чоколадо е поврзано со помал ризик од инсулинска резистенција и висок...

Фестивал на прескокнување бебиња, европски маратон во сауна…

Во Канада постои фестивал на замрзната коса. Потребно е да се отиде во Такини хот спрингс кога температурата паѓа под минус 20 Целзиусови степени,...

Панорама / Од протести за гаража до градоначалник

Белград - Српската премиерка Ана Брнабиќ во Сараево потврди дека нејзината земја ќе гради нова хидроцентрала на Дрина во соработка со властите на Република...