6.8 C
Skopje
28.11.2021 - 3:54

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25226)

Железнички станици од минатиот век

Железничките станици во Македонија се дел од железничката инфраструктура и сите се изградени пред повеќе од 50 години, од кои некои се целосно руинирани,...

Сеќавањата за Мурато никогаш не бледнеат

Битолчанецот Димитар Илиевски-Мурато сонуваше да ги освои сите највисоки врвови во светот. Откако претходно се искачи на многу врвови, тој во 1989 година се...

До тоалет со придружба

Од Државниот испитен центар велат дека тестовите веќе се отпечатени и се пакуваат, а останува да се отпечатат уште за предметите Етика и Естетика,...

Дводомен парламент како почеток на крајот

По неодамнешните нонпејпери за прекројување на границите на Балканот, деновиве во јавноста се пласираат нови тези, или пробни балони, за дводомен парламент во Македонија...

Претстои жешко градежно лето за Скопје

Летово, како што информираат од Градот, ќе се искористи за „градежно заокружување“ и завршување на почнатите сообраќајници, на кои се работи веќе подолго време....

Симбол на државноста, опстојувањето и непокорот

Актуелното македонско државно знаме е усвоено во Собранието во октомври 1995 година. Владата во 2010 година, со одлука на седница, донесе одлука за свечено...

Исповед на еден скопски фраер

„...Eднаш, доаѓам на состанок со првата женска пред ’Ванила‘, сиот во цветен аранжман, накитен од глава до петици. Како росен цвет штотуку набран од...

Вардар и Еурофарм Пелистер во меч за трофејот

Во денешното финале, вардарци ќе играат за 14-та, додека, пак, битолчани за шестата куп-титула РАКОМЕТ - КУП НА МАКЕДОНИЈА Ракометарите на Вардар и на Еурофарм Пелистер,...

Алборг со најголема предност, Нант со плус четири

Четвртфиналните реванш-дуели во ЛШ се закажани за среда и четврток, а вкупните победници ќе обезбедат пласман на завршниот фајналфор-турнир, кој по 12-ти пат ќе...

Почина Јастрад Јаневски

ИН МЕМОРИАМ По тешко боледување, на 71-годишна возраст почина поранешниот фудбалер на Вардар и на Работнички, Јастрад Јаневски. Во периодот од 1968 до 1972 година,...