21.8 C
Skopje
24.7.2021 - 10:02

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25225)

Кои се знаците дека не пиете доволно вода?

Медицински совет Сѐ помал број луѓе не се придржуваат до правилото дека дневно треба да испијат осум чаши вода. Во тој случај организмот ни испраќа...

Промоција на книгата „Јас и аутизмот“ во Даутпашиниот амам

Книгата „Јас и аутизмот“ на м-р Аниса Ејуп Беќировиќ-Трпчевска, чиј поднаслов е „Водич за преживување за родители на деца со аутизам и посебни потреби“,...

Посетителите можат да се вакцинираат против коронавирус во замокот...

Оние што го посетуваат замокот на Дракула можат да се вакцинираат против коронавирусот откако на ова место во Трансилванија беше формиран центар за вакцинација. Медицинските...

Дарко Димитров и Ерзана ќе соработуваат по 20 години

Познатиот македонски композитор и продуцент Дарко Димитров и пејачката Ерзана најавија дека наскоро ќе снимат нова песна, 20 години откако заедно работеа на албумот...

Авторот што остави големи траги во македонската народна музика

Уште еден познат македонски музичар и композитор ја загуби битката со ковид-19. Во средата нѐ напушти Тодор Трајчевски (67), кој им подлегна на компликациите...

„Годзила против Конг“ со рекордна заработка за време на пандемијата

Овој филм има рекордна заработка за време на пандемијата, заработи 48,5 милиони долари во првите пет дена. Филмот „Годзила против Конг“ постави рекорд за време...

Брус Вилис во нова акциска трилогија „Тврдина“

Брус Вилис нема да работи само на еден проект, туку на три, откако го стави својот потпис да глуми во акциската трилогија насловена „Тврдина“...

Македонски уметници на меѓународната изложба „Жени за жени“

Изложбата „Жени за жени“ е вовед во двегодишно истражување на практиките и териториите на уметниците на Западен Балкан. Обединува дваесет и пет визуелни уметници...

Еј-би-си ја најави 18-та сезона на „Вовед во анатомија“

Еј-би-си објави дека популарната серија „Вовед во анатомија“ ќе добие и 18-та сезона, а ѕвездата Елен Помпео го потпишала договорот за да продолжи да...

Зошто темата за бруталноста на тоталитаризмот е толку важна

„Приказната на робинката“ Новата сезона на дистописката серија „Приказната на робинката“, за свет во кој жените се слугинки на режимот, пристигна на малите екрани, на...