1.8 C
Skopje
25.10.2021 - 4:25

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25224)

Пиперките може да ви помогнат да ослабете

Истражувачите во целиот свет знаат дека капсацинот, биоактивна состојка поради која чили-пиперчињата се толку лути, може да го забрза метаболизмот и да ви помогне...

Француски уметник ја наоѓа инспирацијата по улиците

Улиците на Париз и другите француски градови се инспирација и место за настанување на многу интересни дела на уметникот Оак Оак. Тој е познат...

Слетување на Малдивите како вистинско доживување

Меѓународниот аеродром во Мале е главниот аеродром на Малдивите и единствениот што нуди меѓународни летови во оваа островска држава на Јужна Азија. Сместен е...

Јагодите најзагадени, слатката пченка најчиста

Намирници со најмногу и со најмалку пестициди Меѓу намирниците што содржат највисоко ниво на пестициди се наоѓаат јагодите, спанаќот, кељот, зелката, нектарините, јаболката и грозјето....

Модна колекција и виртуелна изложба на учениците од „Партенија Зографски“

„Одговорна иднина“ е називот на менторскиот и истражувачки проект што ги обедини концептите на инклузивност, занаетчиство, мода и одржливост Mладите креативци создадоа оригинални, уметнички и...

Сен-Симон – основач на модерниот социјализам

Мисијата на општеството е да ја комплетира работата на христијанството, која започнала пред 1.800 години, и да се создаде општество врз принципот на еднаквост...

Панорама / Жртви под три точки!

Тирана - Премиерот на Албанија Еди Рама изјави дека е решен да го смени претседателот на Албанија, Илир Мета, од неговата позиција бидејќи „ја...

Радев именува службена влада, Борисов прави чистки

Претседателот на Бугарија Румен Радев со декрет назначи привремена влада на Република Бугарија, а вршителот на должноста премиер ќе биде Стефан Јанев, соопшти прес-службата...

Балканот главна транзитна зона за мигрантите и дрогата

Македонија е на претпоследното место од шесте држави на Западен Балкан според заплената на дрога од страна на полицијата, зад неа е единствено Косово Извештајот...

Неопходни „горива“ за развој на државите се металите

И покрај тоа што железото е најчесто застапениот метал на Земјата, не постојат доволни количества висококвалитетно железо. Наедно, и снабдувањето со бакар се соочува...