Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25223)

Јувентус би можел да биде исклучен од Серија А?

Таква казна би следувала доколку „старата дама“ официјално не се повлече од пропаднатиот проект за формирање европска суперлига, предупредува шефот на италијанската фудбалска федерација...

Изложба – 30 години „Оро без граници“

Во новиот салон на галеријата „Ко-Ра“, во домот на културата „Кочо Рацин“ во Скопје, во тек е изложба со која детскиот културен центар „Карпош“...

Левандовски е пред освојување на „златната копачка“

Тој сезонава во Бундес-лигата веќе постигна 39 гола, 11 повеќе од Лионел Меси, и практично е недостижен ФУДБАЛ Баерн Минхен минатиот викенд ја завери деветтата шампионска...

Човекот со околината е едно

Етика за млади Јас сум суштество. Имам тело и душа. Физичкиот живот го живеам со основите и силите на телото, со неговите потреби и барања....

Добрината не се мери, добрината се памети и се враќа

Нашиот најплоден собирач и запишувач на фолклорот, Марко Цепенков, собрал над 5.000 народни пословици и поговорки. Некои од оние што се однесуваат на карактерот...

Небрегово

(На Блаже Конески) Беше речит, остана вечит... Со црква, ѕидје - снегово, белокамено, наоколу, ридје - брегово, бигоркамено, беше, селото негово, Небрегово... ЗА АВТОРОТ Милутин Бебекоски (1941 - 2014 г.) беше писател за деца и за возрасни....

Од природата учиме како да бидеме подобри!

Драги деца, во „Колибри“ секој вторник ја следите серијата „Живиот свет околу нас во стиховите на Трајче Кацаров“. Бидејќи писателите секогаш бараат инспирација во своето...

Заштита на ружата

ЗАКОНИК БР. 3 За заштита на Ружата гласи овој закон, и никој што мине низ бавчите не смее да скине Ружа, оти сè на светот краси таа. Само сон...

Другарството е бесценето и граници нема!

Учениците од ООУ „Н.Г. Дуња“ во Кисела Вода им го возвратија поздравот на врсниците од ООУ „Т. Милошевски“, Ново Село, Ѓ. Петров, Скопје На наше...

Во чест на Блаже Конески: за иднината на Македонија

АНАЛИЗА НА АКАДЕМИК ЉУПЧО КОЦАРЕВ За личноста и делото на Блаже Конески се изречени, изговорени голем број обраќања, беседи, говори, слова. Врвни мајстори на речта...