16.8 C
Skopje
23.9.2021 - 14:13

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25222)

Карлсен по 119-ти пат на врвот

МАЈСКА ШАХОВСКА РЕЈТИНГ-ЛИСТА Актуелниот светски првак Магнус Карлсен (2.847 рејтинг-поени) и понатаму е број еден во светот. Норвежанецот и на мајската рејтинг-листа на Светската шаховска...

Ангели се нови прволигаши

Партизан Водно санс и Феникс 2010 ќе играат мајсторка за место во елитното друштво КОШАРКА Екипата на Ангели од Скопје ќе игра во финалето на плејофот...

Сите Албанци во албанска федерација?!

Под плаштот за наводна заштита на „културните“ и “едукативните“ вредности на ЕУ и зацврстување на влијанието на Германија, се пласираат идеи за формирање нова...

Трофејот за кошаркарките на Баскет КАМ

Екипата од Македонска Каменица во финалето го совлада тимот на Бадел 1862, со убедливи 81-64 КУП „БЛАГОЈА ГЕОРГИЕВСКИ-БУШТУР“ Баскет КАМ е новиот освојувач на домашниот Куп...

Малага ја освои првата европска титула

По реванш-мечот со Локомотива од Загреб, Шпанките славеа со вкупен резултат од 60-59 РАКОМЕТ – ПО ФИНАЛЕТО ВО КУПОТ НА ЕХФ Шпанскиот тим Малага го освои...

Ацо Јорданов – борач со пет бронзени медали од Балканот и...

Јорданов беше еден од најдобрите македонски борачи во слободен стил, со освоени две бронзи од медитеранските игри и три од балканијадите. Тој беше меѓу...

Во чест на Блаже Конески: за иднината на Македонија

УТРЕ ВО „НОВА МАКЕДОНИЈА“ АНАЛИЗА НА АКАДЕМИК ЉУПЧО КОЦАРЕВ Претседателот на МАНУ нуди нови размисли за поетското творештво на Блаже Конески, наоѓајќи допирни точки со...

Страв од зголемено влијание на големите сили и недоверба кон владите

Истражувањето спроведено во 53 земји, на повеќе од 50 илјади испитаници, за ставовите во врска со демократијата, пандемијата на ковид-19 и геополитичките теми, нарачано...

Агуеро промаши паненка-пенал

Челси забележа победа на гости над Манчестер сити (2-1) и ја одложи промоцијата на „граѓаните“ во шампион на Премиер-лигата, по седми пат ФУДБАЛ – ПРЕМИЕР-ЛИГА Во...

Деветта титула во низа за Баерн

Левандовски постигна хет-трик на мечот против Борусија Менхенгладбах (6-0) и стигна до бројката од 39 гола сезонава, само еден помалку од рекордните 40 на...