36.8 C
Skopje
4.8.2021 - 16:00

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25222)

Пет работи што кучињата не ги поднесуваат

Животни Сопствениците на кучиња понекогаш несвесно ги изложуваат своите миленици на работи што не им се допаѓаат. На пример, не треба секогаш да го сметате...

Најосамената куќа крие повеќе мистерии

Од зомби-апокалипса до фактот дека воопшто не постои, повеќе мистерии се поврзуваат со најосамената куќа на светот. Постојат многу приказни што кружат за една бела...

Сечењето на шумите во Амазонија зголемено за 43 проценти

Бесправното сечење на шумите во Амазонија е зголемено за 43 проценти во април, во споредба со истиот период минатата година, покажуваат податоците на бразилската...

Еден ден во вилата на Тито во Сплит чини 4.000...

Вилата на Тито е една од најатрактивните локации во Далмација за свадби, а саботите до почетокот на пандемијата на коронавирусот биле резервирани две години...

Aмстердам е познат како Венеција на Северот, Лондон е Стариот Чад

Главниот град на Холандија има повеќе од 100 километри канали. Со оглед на овој факт, Амстердам често се споредува со најпознатиот каналски град, Венеција,...

Врвни гитаристи и добитници на „греми“ гости на 12. „Тремоло“

Во полн ек се подготовките за 12-то издание на меѓународниот фестивал за класична гитара „Тремоло“, единствениот од ваков тип кај нас, кој е референтна...

Збогум за незаборавниот Тевје

ПОЧИНА АКТЕРОТ КИРИЛ ПСАЛТИРОВ (1941 - 2021) По долго и тешко боледување, во саботата, во Скопје, почина Кирил Псалтиров, доајен на македонското глумиште. Тој беше еден...

Арената на римскиот Колосеум ќе добие под од посебни дрвени летвички

Исклучителен проект Арената на римскиот Колосеум ќе добие под од посебни дрвени летвички, кои ќе чинат 18,5 милиони евра. Древниот римски Колосеум ќе добие таков...

Книгата ми е важен медиум за презентирање фотографии

Дрезден е преубав град, нарекуван и Фиренца на реката Елба, кој болно потсетува каков убав и функционален град можеше да биде Скопје, наспроти градот...

Панорама / Словенија не е регионален фактор

Брисел - Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската Унија ќе разговараат за состојбата во Западен Балкан на состанок в понеделник, соопштија од...