15.8 C
Skopje
26.10.2021 - 16:37

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25221)

Петиците бараат иста грижа како и лицето

Нега и убавина Петиците бараат иста грижа како и лицето. Никогаш не треба, во кое било време, да заборавите да ги „храните“ со кремови што...

Ралф Лорен прави поло-маички од пластични шишиња

Со познатиот француски бренд „Лакост“, најпознат креатор на висококвалитетни поло-маици на светската сцена несомнено е американскиот дизајнер Ралф Лорен, кој оваа сезона подготви вистинско...

Во Португалија пуштен најдолгиот висечки мост на светот

Најдолгиот висечки пешачки мост на светот е пуштен во употреба деновиве во близината на градот Арука, во северниот дел на Португалија. Мостот се наоѓа...

Розовата некогаш била машка боја, а сината женска

Стручњакот за бои Гевин Еванс, во интервјуто за „Бизнис инсајдер“ открил дека во 19 век и почетокот на 20 век мајките биле советувани да...

„Оф-фест“ одложен за ноември

Годинашното јубилејно 20-то издание на „Оф-фест“ нема да се одржи во планираниот термин од 2 до 6 јуни. - Единствена причина за одложувањето на веќе...

Жена од Мали очекувала седум бебиња, а родила девет!

Дваесет и петгодишната Халима Киси од Мали родила девет бебиња, две повеќе отколку што лекарите претходно востановиле со ултразвук. Киси родила пет девојчиња и...

Наместо „Мајски оперски вечери“, серија концерти во НОБ

Националната опера и балет ќе одржи серијал концерти со наслов „Мајски концерти“. Настаните ќе бидат емитувани онлајн на официјалниот јутјуб-канал на Националната опера и...

Самостојна изложба на Стефан Младеновски

Самостојната изложба на уметникот Стефан Младеновски, насловена „Слики“, ќе биде отворена во просторот на културниот центар „Јадро“ до 18 мај. - Стефан Младеновски во временските...

„Силуети“ – збирка психолошки раскази

Издавачката куќа „Антолог“ неодамна ја претстави книгата „Силуети“, прва збирка раскази на Станка Бајлозова-Барламова. Според авторката, станува збор за психолошки раскази, вкупно осум, кои...

Институтот за уметност во Чикаго сподели илјадници бесплатни слики

Дигиталната библиотека на уметничкиот институт содржи над 40.000 датотеки што може да се преземат бесплатно Институтот за уметност во Чикаго има колекција од над 300.000...