Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25220)

Кои се симптомите за преголемо внесување шеќер?

Медицински совет Истражување објавено во магазинот „Американ колеџ оф нутритишн“, во кое истражувачите ја проучувале исхраната на 453 возрасни луѓе во различни земји, откри дека...

Меган Маркл напиша книга за деца

Меган Маркл, војвотката од Сасекс, на 8 јуни ќе ѝ ја претстави на јавноста својата прва книга за деца, инспирирана, како што вели таа,...

Како да откриете кои витамини ви недостигаат?

Хроничен недостиг од само еден витамин го нарушува метаболизмот. Овој недостиг често се „гледа“ или се чувствува многу брзо, бидејќи понекогаш има видливи физички...

Експеримент во Ливерпул – на концерт со негативен тест

Неделниот мини-фестивал во паркот „Сефтон“ во Ливерпул беше една од официјалните проби на Владата да истражи дали и колку големи собири може повторно да...

Почна прикажувањето на четвртата сезона на „Приказната на робинката“

СООПШТЕНИЕ ЗА МЕДИУМИ Првите три епизоди од новата сезона на наградуваната серија „Приказната на робинката“ се достапни од 29 април на Ејч-би-о гоу. Серијата се...

Бритни Спирс: Документарците за мене се лицемерни

Поп-пејачката Бритни Спирс се осврна на неодамнешните документарни филмови за нејзиниот живот и кариера, нарекувајќи ги лицемерни, затоа што ги повторуваат нејзините лични проблеми...

„Синестезија на зборот“ – ново издание на „Битолскиот книжевен круг“

ВО ЧЕСТ НА СТОГОДИШНИНАТА ОД РАЃАЊЕТО НА БЛАЖЕ КОНЕСКИ   Друштвото на писателите „Битолски книжевен круг“ неодамна ја издаде книгата „Синестезија на зборот“, која е мозаик...

Пенелопе Круз повторно во главна улога кај Алмодовар

Во „Мадрес паралелас“ се прикажува женскиот универзум, мајчинството, семејството. Зборува за важноста на предците и потомците, како и за неизбежното присуство на меморијата Шпанскиот режисер...

Македонски уметници на престижна групна изложба во Рим

Над 50 уметници (Марина Абрамовиќ, Сања Ивековиќ, ИРВИН, Желимир Жилник...), меѓу кои и Ѓорѓе Јовановиќ, Нада Прља, Христина Иваноска и Јане Чаловски, ја препрочитуваат...

Мудрости од бајките

1. „Дури и за чудата е потребно малку време“ - „Пепелашка“ Илјадапати сме биле сведоци на разни чуда, но кога ќе паднеме во рутина и ќе...