Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25219)

Часовникот на „Епл“ ќе го следи шеќерот во крвта

Техно Долгогодишните најави за часовник на „Епл“ со мониторинг на шеќерот во крвта, по извештаите во „Форбс“ и „Телеграф“, добија кредибилитет. Двете познати медиумски компании известија...

Највисоката камена кула во светот

Во далечната сина боја на морето Тасман има импозантна камена кула висока 562 метри, со остри рабови како кама. Иако е сон на многу...

Пустина во бои на виножито

Во едно мало село на западот на земјата, наречено Чамарел, постои надреален геолошки феномен што успеа да ги надмине сите други природни убавини на...

Ново музичко талент-шоу „Заблескај“

Првата емисија од музичкото талент-шоу „Заблескај“ премиерно се емитуваше во понеделникот на јутјуб-каналот на „Убавина и здравје“, каде што секој нареден понеделник во 21...

Македонскиот претставник добил поддршка од пијанистката Мицуко Ушида

Европа вторпат во еуфорија пред евровизискиот јубилеј На 24 мај 1964 година се случи првиот избор за песна на „Евровизија“ и традицијата трае веќе 65...

Концерт на Филхармонијата за годишнината од смртта на Гоце Делчев

Концерт на Македонската филхармонија, со кој ќе се одбележи годишнината од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев, ќе се одржи вечерва. На програмата се...

Сто илјади збора добија толкување во електронска форма

Толковниот речник на македонскиот јазик, кој има шест тома и содржи толкувања на вкупно 100.000 збора, конечно го доби своето електронско издание. Со неговото...

Изложба на Александра Петрушевска Ристовска во „Мала станица“

Под насловот „Спејсис оф обливион“, од денеска до 1 јуни, во мултимедијалниот центар „Мала станица“ ќе биде отворена изложба на уметницата Александра Петрушевска Ристовска....

Дали останките на Данте ќе бидат преместени во родната Фиренца?

По повод 700-годишнината од смртта на Данте Алигиери, Италија се подготвува за церемонија цела година, која ја отвори со изложба во Фиренца. Исто така...

Панорама / Враќање на неврзаните

Белград - Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека покрај најавените 60 евра, сите оние граѓани што се вакцинирани ќе добијат дополнителна финансиска помош...