Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25218)

Во руралните средини не се користат доволно е-услугите

ПРИЛЕП Дури 76 отсто од земјоделците во земјава имаат е-адреса, над 92 отсто имаат стабилна интернет-врска во своето место на живеење, а 185 од испитаниците,...

Македонските граѓани непожелни за ЕУ

Македонија во моментов нема избор, освен кинески и руски вакцини, кои ЕУ не ги признава. Дилемата што сега им се наметнува на македонските граѓани...

Спортски вести

ШАХ - ПЕТТИ ИНТЕРНЕТ-ТУРНИР НА ШАМПИОНИТЕ Прв триумф на Карлсен Актуелниот светски првак, Норвежанецот Магнус Карлсен, ги освои првото место, нови 50 бода и наградата од...

Македонија од третиот барабан ќе ги чека ривалите

Македонија нема да може да се најде во групите Е и Ф, кои ќе играат во Братислава и Кошице, оти таму од третиот барабан...

Интер и Ајакс шампиони, Сити и Баерн пред промоција

ФУДБАЛ, ЕВРОПА Интер и Ајакс се меѓу првите тимови во посилните европски лиги, во италијанската и во холандската, што ги освоија шампионските титули. Интер, кој...

Финалето во Лига Европа во Гдањск пред 9.500 гледачи

Можно е од гледачите да се бара да покажат доказ дека се вакцинирани или да поседуваат негативен резултат на ковид-19, истакнува УЕФА ФУДБАЛ Финалето во Лига...

Маца (1)

Марија, но ја викаат Маца уште од дете. Потоа, во пубертетот, се префрли на Мери, и тоа име го носи низ гимназијата „Орце Николов“,...

Премиер-лигата со нови правила за да спречи суперлига

Сите газди на клубовите ќе мора да потпишат согласност за новото правило, за „почитување на основните принципи“ на лигата, а за прекршувањата ќе следуваат...

Изложба на графики од Иван Мегленов

Изложба на графики од Иван Мегленов ќе биде отворена денеска во галеријата МКЦ. Изложбата насловена „Носталгија“ e составена од серијал ситопечат графики, кои се...

Почнуваат истражувања и конзервациjа на наоди од Скупи

Од денеска почнуваат активностите поврзани со тековното одржување и систематските археолошки истражувања на две локации од локалитетот Скупи, едно од најголемите и највредни археолошки...