Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25218)

Законодавен слалом низ европските знаменца до по(не)квалитетни закони

Со или без европскиот симбол - знаменцето со кое се обележува кој законски предлог има приоритет за донесување, законодавецот мора да носи квалитетни закони....

Што не треба да се става во салата

Здрава храна Салатите се одличен избор за здрав оброк, но според она што го ставаме преку зелените листови се разликува здрава од тешка салата. Идеалната...

Том Џонс му го одзеде тронот на Боб Дилан

Сер Том Џонс стана најстариот музичар меѓу мажите, чиј најнов албум, насловен „Surrounded By Time“, го зазел врвот на британската топ-листа на албуми, објавија...

Нови имиња за 20-годишнината на „Егзит“

Дел од прославата на двете успешни децении на фестивалот „Егзит“, кој ќе се одржи на Петроварадинската тврдина, од 8 до 11 јули, ќе бидат:...

Консумирањето месо влијае врз здравјето на планетата

Исхраната на база на билки и специјално дизајнираните национални диети што ги земаат предвид спецификите на секоја клима можат значително да го намалат влијанието...

Блаже Маротов ја обработи „Дејгиди луди млади години“

Познатиот македонски музичар и автор Блаже Маротов во циклусот традиционални песни што ги обработува, деновиве ја приклучи и народната „Дејгиди луди млади години“, за...

Не зeмај потврда од банкомат, позајми бормашина од соседот

Нула отпад е концепт на живеење што се темели на принципите на одржлив развој и циркуларна економија. Андријана Папиќ Манчева се залага за промена...

Занимливости

Човекот со најдолги дланки во светот Најдолгите дланки на жива личност во светот му припаѓаат на Турчинот Султан Кесен, кој е роден во 1981 година....

Панорама / Коронавирус, пиво и сендвичи, омраза!

Софија - Комитетот за петиции на Европскиот парламент ја разгледа и ја прифати петицијата на бугарскиот новинар Михаил Михајлов за поддршка на Македонија и...

Влез за туристите и со кинеските и руските вакцини

Грција Грција ќе ги признава сите вакцини против ковид-19, а не само оние одобрени од Европската агенција за лекови (ЕМА), кога ќе почне да прима...