Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25216)

Македонија ќе атакува на првата титула

На подготовките од понеделник, во Струмица, селекторот Матијашевиќ повика 20 одбојкари, проверени сили што успешно ги поминаа јануарските квалификации за ЕП 2021, покрај кои...

„Заедничката историја“: Да, но со кого и каква?!

Да, може да се говори за заедничка историја! Но прашање е со кого и каква? Заеднички историски настани, точно, но на две различни страни....

Туризмот претрпи огромни загуби минатата година

Новите податоци што ги објави Советот за светски туризам и патувања покажуваат дека пандемијата му нанела катастрофален удар на светскиот туризам лани. Овој сектор...

Чаталење и џавкање

Но сега Русија кажа јасно и гласно што ќе се случува. Го стори тоа во своето обраќање претседателот Владимир Путин. За разлика од сенилната...

Можат ли САД да го спасат светот од климатските промени?

Дводневниот виртуелен самит што го организираше Белата куќа на Џо Бајден остави голем впечаток, но светот го очекува трнлив пат кон борбата со климатската...

На човештвото му се заканува жед

На глобално поле, Советот за надворешни работи на ЕУ (ЦФР) предупредува дека постои ризик од недостиг од чиста вода за пиење, а тоа е...

Свето тројство за Македонија

Годинава, во услови на пандемија,едноподруго ќе ги одбележиме Велигден, Први мај и Светскиот ден на слободата на медиумите. Секој од нив има своја посебна...

Стожерите на христијанството

Велигден, празникот на воскресението на Исус Христос, секогаш е повод да се проговори не само за Исус туку воопшто за религијата, особено за христијанството...

Симулирана држава или како се манипулира реалноста во Македонија

Во Македонија во моментов изгледа само смртта е реална. Сѐ друго е симулирана реалност. Додека светот се вакцинира против коронавирусот, ние симулираме вакцинирање. Исто...