-6.2 C
Skopje
25.1.2022 - 12:17

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25216)

Еден победник и двајца губитници

Резултатите на парламентарните избори во Албанија покажаа дека лидерот на Социјалистичката партија, Еди Рама, ги одбрани своите гласови освоени пред четири години. Проблемот за опозицијата...

Зеленчукот ја смирува надразнетата кожа

Медицински совет Дерматолозите сметаат дека консумирањето големи количества зелен зеленчук може да ги намали воспалението и црвенилото на кожата. Подобрувањето може да се забележи ако...

Единствениот и застрашувачки Музеј на вампири во Париз

Ако сте љубител на мистерии и мистериозни приказни, дефинитивно треба да го посетите уникатниот музеј на вампири и легендарни суштества во Париз. Музејот се...

Деветто издание на „Земјотрес“

На 6, 7 и 8 мај во МКЦ ќе се одржи деветтото издание на фестивалот на свежа домашна музика „Земјотрес“. Првиот ден настапуваат Дина...

Лоши навики што создаваат поголем стрес

Стресот е тивок убиец, сите го знаеме тоа, а ако сакате да се ослободите од него, ќе мора да отфрлите некои лоши навики што...

Песна за век и векови што доживеа многу изведби

Во 2007 година во кафулето „Планет“ во Крушево, со Тоше Проески ја отпеавме „На Велигден“ и падна договор да ја сними песната. За жал,...

Илон Маск ќе се појави како ТВ-водител

Генералниот директор на компанијата „Тесла“, Илон Маск, на 8 мај првпат ќе се обиде како водител на популарната американска ТВ-емисија „Саботна вечер во живо“....

Серијата „Зоки Поки“ ќе се емитува и во Србија

По Скандинавија, „Зоки Поки“ почнува да ги освојува и соседите на Балканот. Десетте епизоди од првата сезона ќе се емитуваат на националната телевизија во Србија,...

Првата дама на сребрената доба

Поетесата Ана Ахматова, музата на Модилјани Таа го исполни речиси целиот дваесетти век со својот необичен талент, а нејзините стихови сè уште го наоѓаат патот...

Најсмешните филмови на сите времиња

Комедијата никогаш не е доволна, особено сега, така што секогаш е добро да имате список на добри филмови за да се расположите и да...