Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25215)

„Епл“ ја менува Сири

Виртуелната асистентка на „Епл“, славната Сири, овековечена во многу филмови и телевизиски серии, повеќе нема автоматски да има женски глас, објави компанијата. „Епл“ сега...

Посетете ги пирамидите во Гиза од удобноста на вашиот дом

Ако патувањето е идеален начин да се доживее убавината на античките пирамиди во Гиза, тогаш платформата „Дигитал Гиза“, направена од универзитетот „Харвард“, е најдобрата...

Мапата „Астриа граф“ следи 200 „темпирани бомби“

Илјадници вештачки објекти, од кои повеќето веќе немаат никаква функција, се наоѓаат во орбитата на Земјата. Овие бескорисни објекти, односно вселенски отпад, претставуваат опасност...

Венчаницата на принцезата Дијана ќе биде изложена во Кенсингтон

Создавањето кралски моден момент – од многу очекуваната венчаница до облеката за крунисување – е темата што ќе се истражува на претстојната изложба во...

Албумот „My Last Song“ ѝ го посветуваме на ромската кралица

Браќата Филип и Раде Нуневски, заедно со нивниот бенд, направија вистинско ремек-дело, за кое ќе се зборува уште долго, вели Симеон Атанасов Цеде со последните...

Конкурс за наградата „пегаз“ за необјавен роман

Издавачката куќа „Арс ламина“ и фондацијата „Славко Јаневски“ го распишуваат третиот конкурс за книжевната награда „пегаз“ за најдобар необјавен роман за 2021 година. За...

„Последните селани“ најчитана во битолската библиотека

Универзитетската библиотека „Св. Климент Охридски“ во Битола приреди изложба на најчитаните книги во изминатите години во битолската библиотека. Станува збор за стоте најчитани книги...

Цедето „Facing the sun“ ја обележува целата моја кариера

Изборот на композициите и начинот на кој ги исполнувам барем за момент духовно ќе ги одведат луѓето на некое поубаво место, таму каде што...

Целиот Балкан во сива зона

Во извештајот се констатира и пад на демократијата кај сите држави од регионот на Западен Балкан. Сите земји од Западен Балкан се сместени во...

КСС: Пандемијата покажа колку се важни безбедноста и здравјето на...

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) уште од почетокот на пандемијата сериозно го сфати новиот предизвик со кој се соочуваме и континуирано укажува и бара...