Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25214)

Спортски вести

РАКОМЕТ Извлечени се двојките за фајналфор-турнирот во Купот на Македонија Вардар - Металург и Еурофарм Пелистер - Бутел се полуфиналните двојки за фајналфор-турнирот во Купот на...

Лазаров: Ја прифаќаме фаворитската улога против Финска

Нема да дозволиме опуштање, бидејќи ние сме победници, со голема желба, љубов и ентузијазам за работа, рече селекторот и капитен на македонската репрезентација Кирил...

Нагелсман ќе биде новиот тренер на Баерн

Тој стана најмладиот главен тренер во историјата на Бундес-лигата, на 28 години, кога го презеде Хофенхајм во февруари 2016 година. Откако се пресели во...

Шиткачот

Тешко е во овој седокос сопственик на менувачницата во центарот на градот, во сиво испеглан костум, да се препознае Шиткачот, особено зашто елегантната црна...

Посебните лиги и негативните реакции не се новина, сѐ почна во...

„Гардијан“ пишува за плановите и за реакциите за првата сезона во фудбалската лига на Англија пред 133 години, весникот во 1957 година објави дека...

ФИАФ му оддаде почит на Борис Ноневски

Меѓународната федерација на филмски архиви (ФИАФ) на еден од онлајн настаните, кои ги заменија активностите на планираниот годинашен конгрес, му оддаде почит на неодамна...

Гостува еден од наjинтересните млади хрватски писатели

Писателот од Хрватска, Свен Поповиќ, моментално е на книжевна резиденција во Скопје. Резиденцијата се реализира во рамките на проектот „Читајќи го Балканот“, кој е...

„Автобиографија во слики“ на Новица Трајковски во Кавадарци

Самостојната изложба „Автобиографија во слики“ на академскиот сликар Новица Трајковски ќе биде отворена денеска, во 12.30 часот, во галеријата при домот на културата „Иван...

Тарковски ги создава приказните исто како Рубљов своите икони

За значењето на духовноста за Тарковски во создавањето на филмот „Андреј Рубљов“, кој првично е завршен во 1966 година, но во кината се појавува...

Каква врска имаат слоновите и коронавирусот

Воведувањето карантин ширум светот поради пандемијата ѝ даде ретка можност на природата да живее без луѓе, но очигледно дека штетата е веќе направена и...