Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25214)

Четири причини зошто да пиеме обично црно кафе

Здрава храна Ако сте како повеќето луѓе кај кои способноста за нормално функционирање во текот на денот во голем дел зависи од утринскиот филџан кафе,...

Во Хонгконг роботи им помагаат на децата со аутизам

Професорката по психологија Кетрин Со измисли робот што им помага на децата со аутизам да развиваат социјални вештини. Роботот е развиен како дел од...

Ајнштајн херој на сите времиња, Хитлер најголем негативец

Истражувањето спроведено на околу 7.000 студенти, со просечна возраст од околу 23 години, од 37 земји, донесе список со најголемите херои во историјата на...

Мала земја што го храни целиот свет

Како Холандија стана земјоделски гигант Малата Холандија стана генератор на напредок во земјоделството. По САД, таа е втор по големина извозник на храна во светот....

Најбизарните закони во Европа

Италија забранува хранење гулаби, а Шкотска пасење крави кога сте пијани Европа е прекрасен континент, а дополнителен бонус е што ние сме дел од неа,...

Панорама / Затвореници штрајкуваат за интернет

Софија - Бугарскиот претседател Румен Радев денеска ќе му даде мандат за состав на нова влада на кандидатот за премиер од втората по бројност...

Рама ја слави победата на парламентарните избори

Албанскиот премиер Еди Рама објави победа на парламентарните извори и ги повика сите поддржувачи да ѝ се придружат на владејачката партија на прославата на...

Ја менува ли ЕУ политиката кон Балканот

Нови позитивни сигнали пристигнуваат од Брисел, по отворањето на неделната сесија разговори со тројца лидери од земјите од Западен Балкан, а во исто време...

Светската банка очекува закрепнување на економијата дури наредната година

Најновиот извештај на Светската банка за Западен Балкан покажува дека јавниот долг во земјава достигнал 60 проценти од БДП и се очекува тој да...

Како да се збогати из­воз­но­то пор­тфо­лио на Македонија

Откако компаниите од технолошко-индустриските развојни зони станаа носители на извозот, неминовно се наметна и прашањето како да се дојде до неговата диверзификација заради вклучување...