2.8 C
Skopje
18.1.2022 - 20:25

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25212)

Како да ја избегнете или да ја намалите алергијата на кучиња?

Многу луѓе мислат дека алергиите на миленичиња се предизвикани од влакната на кучињата или на мачките, но вистинскиот извор на алергии на домашните миленици...

Научниците откриваат како да се ослободиме од лошите спомени

Грдите и лоши спомени, од кои на некои луѓе им е тешко да се ослободат, претставуваат голем товар и кочница кога сакаат да продолжат...

Фестивалот „Здраво млади 11“ во август во МКЦ

Оваа година публиката ќе има можност да ја ужива во 11-то издание на фестивалот „Здраво млади“ што ќе се одржи во Младинскиот културен центар...

Леонардо да Винчи спиел 15 минути на секои четири часа

Дали сте уморни од фактот дека сте постојано уморни? Биоритамот на сите не е ист, ниту метаболизмот, па затоа одредени техники и методи за...

Изворната музика ни го чува минатото

Кон изворната музика треба да се однесуваме како пред олтар во црква кога се причестуваме, со чиста душа и срце, бидејќи во неа е...

За Јасмила Жбаниќ фаворит за „оскар“ беше „Уште една рунда“

Босанско-херцеговската режисерка Јасмила Жбаниќ, чиј филм „Кво вадис, Аида“ беше финалист за наградата „оскар“ за странски филм, деновиве истакна дека верува дека фаворит за...

Дела на Денис Боувен повторно на изложба во Скопје

Боувен беше наш културен амбасадор, кој пишуваше за македонската ликовна сцена во Лондон, човек што неуморно работеше на собирање дела од британски автори за...

Рама очекува сигурна победа на изборите

Во Албанија вчера се одржуваа парламентарни избори, а главните политички сили се Социјалистичката партија предводена од сегашниот премиер Еди Рама и Демократска партија на...

Криминалците соработуваат и за време на пандемијата

Фалсификувани ПЦР-тестови се нудат на социјалните мрежи за граѓаните од Балканот, а криминалните групи ги проширија своите активности и во илегалната трговија со медикаменти...

Панорама / Хуманитарец за Рамазан

Атина - Одлуките за привремено ограничување на копнените граници, како и за забраната за влез на државјани на трети земји, грчката влада ги продолжи...