Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25211)

Раните недолечени, поделбите останаа

Четири години по насилниот упад во Собранието на 27 април, јавноста, политичките партии и аналитичарите гледаат со различна диоптрија и со спротивставени мислења и...

ВАР ќе дебитира и на ЛОИ

ФУДБАЛ Светската фудбалска федерација (ФИФА) назначи 99 службени лица за натпреварите (25 судии, 50 помошни судии, 20 службени лица за системот видеопомошник-судија, ВАР, и четири...

Лазаров го одреди составот за мечевите за пласман на ЕП 2022

Дуелот со Финска на гости е в среда, а средбата со Швајцарија дома на 2 мај. По четири кола, Македонија е втора во групата...

Во Велика Британија ќе се разгледува сопственичката структура во фудбалските клубови

Владата најави дека ќе ги разгледа моделите на сопственост, вклучувајќи ги и оние што се користат во Германија, каде што правилото 50+1 значи дека...

Зголемено воено присуство на Кина во тајванскиот воздушен простор

Дваесет и пет кинески воени авиони прелетаа во зоната за идентификација на воздушната одбрана на Тајван (АДИЗ) што е најголемиот упад откако островот првпат...

Македонија ќе биде кодомаќин на Европското првенство во 2023 година

Покрај Македонија, кодомаќини на ЕП 2023 ќе бидат Италија, Бугарија и Украина. Македонија дебитира на европските првенства во 2019 година, се пласира и на...

Најдолгите војни на САД

Претседателот Бајден најави повлекување на 2.500 американски војници и на уште 7.000 од НАТО од Авганистан во мај, а целосното повлекување треба да заврши...

Кој ќе го наследи тронот по крaлицата Елизабета?

Иако кралицата ужива голема популарност, сепак низата скандали го нарушија угледот на остатокот од кралското семејство, вели Ана Ајзак за „Политико“ Автомеханичарка, презентерка, колекционерка на...

Кој ја премисли Америка за политиката кон Авганистан

По терористичките напади од 11 септември, Џо Бајден ја прифати идејата американските сили да ја остават државата во подобра состојба отколку што ја најдоа,...

Опасни пиромански игри

И покрај „ставањето во фиока“ на словенечкиот нонпејпер, потребно е ЕУ да се наврати сериозно на своите основни принципи во градењето односи со земјите-кандидатки...