Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25211)

Панорама / Вакцинација во трговски центри

Белград - Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по средбата со германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас, изјави дека Србија е подготвена да го...

ГЕРБ не успеа да формира влада, на ред е Трифонов

Даниел Митов, мандатарот за формирање на новата влада од победничката партија ГЕРБ на изборите во Бугарија, вчера му го врати мандатот на претседателот Румен...

Европа колеблива и без јасна стратегија за Балканот

Во Европската Унија нема јасна стратегија и единствен став за Западен Балкан, а појавата на нонпејпери за евентуално ново прекројување на границите е одраз...

Се забрануваат чување и испаша на свињи на отворено

ПОРАДИ РИЗИК ОД ПОЈАВА И ШИРЕЊЕ НА АФРИКАНСКАТА ЧУМА Заради елиминирање на ризикот од појава и ширење на болеста африканска чума кај свињите во земјава,...

Транзиција од сиво во бело

Според економските аналитичари, повеќето економски пакети за помош на бизнис-секторот досега треба да придонесат и за побрза транзиција на неформалната во формална економија, односно...

Рамковно вработените парадокс што трае

Според Миле Бошков, претседател на Бизнис-конфедерацијата на Македонија, целиот оперативен план за распоредување на административците вработени според рамковниот договор претставува прекршување на основната поставеност...

Благодарам, партиски лидеру, што ме вработи!

Првичната замисла на системот Мерит беше да се овозможи избор на кадри според компетентност и креирање професионална и ефикасна администрација за сметка на партиските...

Во Аеродром депонија претворена во парк

Депонијата што беше направена покрај булеварот Трета македонска бригада и го нагрдуваше тој дел од Општина Аеродром сега е претворена во парковска површина. Просторот...

Заштитни маски против ковид-19 или против никотин?

Пушењето цигари во јавен превоз е забрането според Законот за заштита од пушење, како и повеќе одлуки на Град Скопје, но и покрај тоа...

Создавањето на ФК Работнички

Изненадување било што надлежните го прифатиле името Раднички, но не ја прифатиле црвената боја за дресовите. Црната боја била одредена како боја за дресовите...