19.8 C
Skopje
22.6.2021 - 3:22

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25208)

Напивка што ја намалува жедта и дава сила

Доколку ви се случува да чувствувате жед наспроти тоа што ја внесувате препорачаната дневна доза од два литри вода, обидете се со напивката што...

Хотел на вода што произведува електрична енергија

Концептот хотел на вода се појавува низ целиот свет во последните неколку години, а дестинациите како Дубаи и Катар водат со сè поиновативни и...

Тејлор Свифт го собори рекордот на „Битлси“

Музичката ѕвезда Тејлор Свифт (31) го собори рекордот на топ-листите поставен од легендарните „Битлси“, откако нејзината реиздадена верзија на „Fearless“ се најде на првото...

Никола Мицевски со синглот „Круг“ го најавува албумот „Nеw еrа“

Горд сум на ова дело затоа што во него е собрано целото мое музичко и животно искуство, вели Мицевски Познатиот македонски композитор и инструменталист Никола...

Занимливости

Клајд Ламб - карикатуристот затвореник Клајд Ламб беше истакнат американски уметник и карикатурист, чии стрипови и цртежи беа објавувани во водечките американските списанија од 40-тите...

Слави Трифонов е во вториот „премиерски“ шешир

Медиумите во Бугарија најавија дека бугарскиот претседател Румен Радев ќе му го додели мандатот за формирање нова влада на Даниел Митов, кандидатот за премиер...

Се засилува корпоративниот одговор на кризата

Кризата, која најмногу ги погоди токму компаниите, не ги натера истите тие да се откажат од позитивната практика на разни начини и со различни...

Македонија две скалила погоре, охрабрувачки но недоволно

Претставниците на новинарските здруженија со кои се консултиравме велат дека иако земјата напреднала за две скалила на ранг-листата на „Репортери без граници“ за слобода...

Тркалото се врти – по деценискиот одлив, сега прилив на мозоци...

Во студијата што се фокусира и на младите високообразовани кадри се наведува дека од земјите во регионот единствено во Македонија, Србија и во Црна...

Кои земји први ќе ја поразат пандемијата

Според податоците на институтот за комуникациски студии „Ипсос“, неколку држави од светот предводат во напорите за поразување на пандемијата на ковид-19, а земјите како...