16.8 C
Skopje
25.9.2021 - 22:45

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25206)

Храна што не смее да им се дава на кучињата

Сето она што е вкусно за луѓето, не би требало да го консумираат и нивните миленичиња. Некои намирници и пијалаци се токсични, а во...

„Dzijan Emin & Magical Orchestra – Live in Ohrid“ првенче на...

Членовите на Здружението на џез-музичари и слободни уметници по пет години активна работа и безрезервно вложување во промоција на македонската џез-сцена, преку организирање џез-манифестации...

Монако е град со најгусто населени милионери

Њујорк има најголем број богати луѓе Една заедничка студија се обиде да открие каде живеат најбогатите луѓе. Богатите луѓе внимателно го избираат своето место на живеење,...

За гејша е потребно школување од пет години

Гејши можат да станат лица под 25-годишна возраст, а тие можат да останат гејши сè додека не наполнат 75 години. Порано тоа било професија...

Објавен водич за античкото богатство во Прилепско

„Античкото богатство на прилепскиот регион“ е најновото дело на археологот Душко Темелкоски, кустос-советник во прилепскиот музеј. Станува збор за водич-брошура преку која читателите ќе...

Животните низ историјата на уметноста

Набљудувајќи ја историјата на уметноста, јасно е дека животните се важни во симболичка и во религиозна смисла. Неколку примери од минатото ја бележат важноста...

Панорама / Омразата не е смешна

Софија - Поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев, смета дека единствената опција за формирање влада, но со краток период на дејствување, е партијата Има...

Грција и Хрватска прогласуваат слободни зони за туризам

Од денеска во осум часот границите со Грција ќе бидат отворени за српските државјани, а престојот во грчките одморалишта ќе биде под определени услови....

Повеќе заболени деца во третиот ковид-бран

Лекарите во Босна и Херцеговина велат дека зголемениот број заболени деца не може да се поврзе со појавата на новите видови на вирусот. Клиничката...

СДИ имаат надворешен, но и силен „внатрешен непријател“

Влошувањето на условите за водење бизнис во Македонија, како што велат експертите, се потврдува со континуираниот пад во рангирањето според извештајот на „Дуинг бизнис“...