24.8 C
Skopje
23.6.2021 - 1:50

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25205)

Пет слики од Марк Шагал што воодушевуваат со убавината

„Има само една боја, само една на уметничката палета, која му дава смисла на животот, но исто така и на уметноста. Тоа е бојата...

Панорама / Вистината и лагата за границите!

Берлин - Германскиот државен секретар за Европа, Михаел Рот, вчера на Твитер напиша дека цртањето нови граници на Западен Балкан е опасен пат. – Регионалното...

Јогуртот ја смирува и ја подмладува кожата

Нега и убавина Со своите многубројни придобивки, јогуртот е неопходен во кујните низ светот. Сепак, освен што е корисен за нашето здравје, добар е и...

Во Италија претставена првата печатена 3Д-куќа

Во италијанскиот град Равена беше претставена една од првите печатени 3Д-куќи, која е дело на архитектот Марио Кучинела и е изградена од глина. Според магазинот...

Рибарско село во Мексико стана атракција поради двобојното море

Розовото море е туристичка атракција во малото гратче Лас Колорадас на полуостровот Јукатан, во прекрасното Мексико. Малото рибарско село Лас Колорадас во Јукатан, Мексико, може...

Домот на кралицата и принцот Филип на Малта ќе стане...

Британска кралица Елизабета и нејзиниот сопруг Филип живееле во вилата „Гвардаменџија“ во Валета две години по венчавката. Тоа бил еден од нивните први брачни домови...

Револуционерен филм многу пред своето време

Славниот режисер Мартин Скорсезе вели дека „Граѓанинот Кејн“ ја одредил неговата поетика. Култниот филм влијаел и на творештвото на Копола, Вуди Ален, Стенли Кјубрик,...

„Комплексно минато: разновидна иднина“ – тема на ИКОМОС за 18 април

По повод 18 Април, Меѓународниот ден на спомениците и локалитетите, националниот комитет ИКОМОС-Македонија, кој е еден од 107-те такви комитети на глобално ниво на...

Барелјеф од бронза можеби крие дело на Да Винчи

Во книгата „Тајната на белградската Мадона - тестамент на убавината на Леонардо да Винчи“ на Веселин Церовиќ е раскажана епизода во која случајно во...

„Конструкт 42“ прашува кои се правата на роботите

Пандемијата успеа да обелодени многу идеи, креативности, замисли, дела. Една од нив е „Конструкт 42“, првиот краток анимиран научнофантастичен филм на Никола Ангелкоски, кој...