13.8 C
Skopje
28.9.2021 - 8:38

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25204)

Медицински совет

Зајакнете го имунитетот на едноставен начин Промената на нашите животни навики може да ни го зајакне имунитетот и да ни го подобри здравјето. Според лекарите,...

Рекордно ниво на јаглерод диоксид и метан во атмосферата

Националната океанска и атмосферска управа соопшти дека нивоата на јаглерод диоксид и метан во атмосферата продолжиле алармантно да растат во 2020 година и го...

Чувството на слобода секогаш е модерно!

Славната модна дизајнерка Коко Шанел своевремено напиша дека едноставноста е суштина на елеганцијата Советите на Коко Шанел се актуелни и денес Коко Шанел, олицетворение на безвременски...

Од вулкански ерупции до нападот на 11 септември

Астронаутот на НАСА, Џон Грансфилд, кој летал во вселената пет пати, објасни дека богатите земји се претежно зеленикави, додека сиромашните се кафени кога се...

Онлајн промоција на „Јас сум Акико“

Книгата за деца „Јас сум Акико“ од српскиот автор Стефан Тиќми ќе биде промовирана онлајн, денеска, во 19 часот, на фејсбук-страницата на издавачката куќа...

Конечно снимена специјалната епизода на „Пријатели“

Поминаа речиси 17 години откако шестемина најпознати пријатели на поп-културата беа заедно на филмски сет, но тој со нивната најнова дружба, конечно, беше снимен...

Анџелина Џоли во нов возбудлив трилер

Популарната актерка и режисерка Анџелина Џоли ја игра главната улога во филмот „Тие што сакаат да сум мртов“ (Those Who Wish Me Dead), чија...

Дела на Вана Урошевиќ и на Зоран Тодовиќ во „Куќата на...

„Историјата на светот: последното поглавје“ е насловот на изложбата на уметниците Вана Урошевиќ од Македонија и Зоран Тодовиќ од Србија, која е отворена во...

„Жената на прозорецот“ на 14 мај премиерно на „Нетфликс“

Трилерот „Жената на прозорецот“, адаптација на истоимениот роман на Еј Џеј Фин, требаше да излезе на 4 октомври 2019 година. Датумот на премиерата беше...

Објавени книги за македонската поезија и проза од Душан Стојковиќ

Издавачката куќа „Арка“ од Смедерево, деновиве објави два тома книги посветени на македонската поезија и проза од познатиот српски книжевен критичар Душан Стојковиќ, со...