Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25202)

Се обновуваат патната и комуналната инфраструктура

ГЕВГЕЛИЈА Во општината Гевгелија во тек е реализацијата на неколку проекти за проширување и подобрување на локалната патна мрежа. По завршените тендерски постапки и потпишаните...

Дрвокрадците ги соголеа македонските шуми

Дрвокрадците одамна „оперираат“ и соголеа голем дел од македонските шуми, а во текот на минатата година за бесправно сечење и кражба на дрва биле...

Концептот за „голема Србија“ и „голема Албанија“ приоритет за претседавањето со...

Повеќето медиуми од државите на поранешна Југославија, повикувајќи се на неименувани извори од Брисел, тврдат дека словенечкиот премиер Јанез Јанша му предал документ на...

Спортски вести

МЛАДИНСКИ ТУРНИР ВО ЗАБРЗАН ШАХ Импресивна победа на Прагнананда Индиското шаховско чудо, 15-годишниот Рамешбабу Прагнананда (2.608 рејтинг-поени), забележа импресивна победа на интернет-турнирот „Полгар“ во забрзан шах,...

Симовски: Пласман на СП е нашата единствена цел и амбиција

Ако сите поставени задачи ги спроведеме на терен, верувам дека ќе можеме да ѝ парираме на Романија и да се надеваме на чекор напред,...

Павлов: Добар тест за предизвикот што ме очекува во Париз

Ова секако беше добар тест да ги испробам своите можности во оваа, за мене, нова категорија до 87 кг, која ќе биде применета и...

„Крајниот рок на УЕФА за бројот на гледачи на ЕП е...

Би било пожелно УЕФА да даде малку повеќе време, затоа што е тешко да се направи прогноза за настан што ќе се одржи за...

Повик до фотографите за учество на изложба

Невладината организација „Сфера интернешнел“, како дел од проектот „Про дијалог“, објави отворен повик до фотографите да учествуваат на изложбата „Културни карактеристики на етничките заедници...

Барселона ја прекина доминацијата на Манчестер Ј. и на Реал Мадрид

„Форбс“ наведува дека просечната вредност на 20-те клуба на листата се зголемила за 30 отсто во претходните две години, и покрај влијанието на ковид-19....

Објавена книгатa „Compendium philosophiae“ од Бошко Караџов

Издавачката куќа „Аз-буки“ во рамките на својата библиотека „Филозофија“ ја објави книгата „Compendium philosophiae“ од Бошко Караџов, професор по филозофија и научен истражувач. Станува...