Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25202)

За достоинството и гордоста

Самопочитта е уште една доблест за којашто зборува Аристотел. За жал, многу често тоа што го среќаваме кај македонските политичари е токму обратното. Уште...

Неколку причини зошто треба да јадеме јагоди

Јагодата е едно од најнеодоливите овошја, но, освен што е вкусна, таа е и многу здрава. Бидејќи периодов веќе ги има на пазарите, издвојуваме...

Песна, крик против ограничувањата, стана културен феномен во Франција

Создадена минатиот декември, песната „Dancer encore“ (Да танцуваме уште) стана музички крик за сплотување на оние што се залагаат за враќање на културните настани...

На мобилните има скриена апликација што ве следи!

Во овој миг, идејата за приватност во дигиталниот свет изгледа како фарса. Како што секојдневно учиме за нашите уреди, така забележуваме дека сѐ повеќе...

Младите Швеѓани навечер силно врескаат!

За да го намалат стресот Млади луѓе, претежно студенти, во Шведска секоја вечер во 22 часот ги отвораат прозорците и силно врескаат. Овој феномен е...

Во јули албумот „Welcome 2 America“ со необјавени песни на...

Пет години по смртта на легендарниот музичар Принс, дискографската куќа „Сони“ објави дека неговиот албум „Welcome 2 America“, кој се сметаше за загубен, ќе...

Би сакал еден ден да создадам своја музика

Како пијанист најмногу се пронаоѓам во џезот, бидејќи е истовремено сложен и разновиден правец што ни дава слобода при начинот на изведба и спој...

Ако Цариград изгори, Дебар може да го изгради

Занимливости Македонската културно-просветна преродба во 19 век Во 19 век Дебар бил крстопат за околните градови: Скопје, Призрен, Драч, Тирана, Елбасан, Охрид и Битола, а низ...

Панорама / Вакцинација во рамазански пости

Брисел - Портпаролот на Европската комисија, Петер Стано, изјави дека не е запознаен со нонпејпер од словенечкиот премиер Јанез Јанша за промени на границите...

Балканот се соочува со нова „визна“ блокада поради ковид-пасошите

Прашањето за ограничување на патувањата преку воведување „зелени пасоши“ од државите од Европската Унија за вакцинираните граѓани од трети земји е особено актуелно за...