20.8 C
Skopje
23.6.2021 - 2:27

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25200)

Проширување или раситнување на ЕУ

Според аналитичарите, малку е веројатно дека тековните конфликти што се споменуваат на краток или на среден рок ќе се материјализираат во форма на „излез“...

Раси на кучиња што може да создадат хаос во домот

Кучињата се меѓу најпопуларните домашни миленичиња. Тие се лојални, но може да направат голем хаос во домот. Со лошото однесување, кученцата честопати го оштетуваат...

Во Египет откриен загубениот златен град стар 3.000 години

Археолозите од целиот свет го поздравија откритието за кое се верува дека е најголемиот древен град кога било пронајден во Египет, кој илјадници години...

Црвена плажа од жалфија во Кина

Стотици туристи на ден го посетуваат местото наречено црвена плажа во Кина и се фотографираат со ова уникатно опкружување. Но она што е најинтересно е...

Очилата на Опра од интервјуто со Хари и Меган станаа хит!

Очилата што славната глумица и ТВ-водителка Опра Винфри ги носеше во текот на интервјуто со британскиот принц Хари и со неговата сопруга Меган Меркл...

Риз Ахмед е првиот муслиман номиниран за „оскар“

Глумецот Риз Ахмед (38) вели дека е многу горд што е првиот муслиман номиниран за „оскар“, во категоријата за најдобар актер. Познатиот актер дополни дека...

Витамини што не треба да се земаат секојдневно

Витаминот Ц е веројатно еден од најчесто консумираните додатоци, но нутриционистите тврдат дека нема потреба да се зема на овој начин, затоа што се...

Изложба на Сашо Милевски во КИЦ

Во Културно-информативниот центар од 14 до 28 април ќе биде отворена изложбата на слики „Излез од темнината“ од Сашо Милевски. На неа ќе бидат...

Изложени маски обоени со природни бои

Во техничкиот музеј „Никола Тесла“ во Загреб деновиве на изложба беа претставени уникатни заштитни маски, обоени со природни бои од ореви, калинки и кромид....

И „Арт поинт Гумно“ го чествува јубилејот на Блаже Конески

Годинава за учество на колонијата во селото Слоештица се поканети и чешки фотографи Меѓународниот центар за уметност и одржлив развој „Арт поинт Гумно“ од селото...