38.8 C
Skopje
1.8.2021 - 16:35

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25197)

Ковид-19 не ја попречи нелегалната трговија со оружје

Во текот на тринеделната акција од осми до 28 март, во операцијата насловена „Активирање VI“, се уапсени речиси четири илјади осомничени низ 13 јужноамерикански...

Паметен телефон со секундарен екран што се одвојува на „Опо“

Кинеската компанија „Опо електроникс“ патентира паметен телефон што вклучува секундарен екран, кој може да се одвои. Секундарниот екран ќе може да се користи во ситуации...

„Тојота“ гради футуристички град во Јапонија

Компанијата „Тојота“ гради футуристички паметен град во Јапонија, кој ќе биде еден вид лабораторија за тестирање нови технологии. Во градот ќе се тестираат автомобили...

Во Венеција вакцинирање во такси-чамци

Во Венеција почна вакцинирање против коронавирусот во водни такси-чамци за лица постари од 80 години. Популарниот вапорето со необична црвена боја се стационира на местото...

Виртуелно доделени наградите САГ

Годинашното доделување на наградите САГ се одржа виртуелно и беше сведено на едночасовна онлајн церемонија, со претходно снимени обраќања на презентерите и на актерите. Виола...

Необјавени снимки на Џон Ленон и Јоко Оно во новиот...

Како најава за повторното објавување на првиот албум на Џон Ленон и неговата животна партнерка, јапонската концептуална уметница Јоко Оно, деновиве е објавено видео...

Музика создадена како потреба за слободно искажување

Точно пред една година членовите на групата „Луфтанза“ од Скопје ја претставија својата прва песна „Модерна депресија“. По 12 месеци, еве ги со цел...

Објавен повик за работилници за филмска критика

Две викенд-работилници за филмска критика ќе се одржуваат на 17 и 18 април и на 15 и 16 мај во Скопје, во организација на...

Концертот „Камерна приказна“ на Филхармонија ќе се емитува онлајн

Концертот „Камерна приказна“, кој требаше да се одржи во живо, претходно ќе биде снимен и ќе биде емитуван вечерва онлајн, со почеток во 20...

„Антолог“ го објави романот „Конци на судбината“

Издавачката куќа „Антолог“ го објави историскиот и шпионски роман „Конци на судбината“ од Марија Дуењас, книга што авторката ја вбројува во редот на најчитаните...