13.8 C
Skopje
18.6.2021 - 5:56

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25196)

Шахот добива сѐ поголем простор во образовниот систем

Шахот е одлична алатка за развој на размислувањето и за подобрување на способностите кај децата, меѓу кои трпеливоста, успехот, стратегиското размислување, способноста за решавање...

Холанд има неверојатна европска голгетерска серија

На досегашните 20 меча во ЛШ и во ЛН, не сметајќи го синоќешниот Манчестер сити - Борусија Дортмунд, Холанд постигна рекордни 24 гола. По...

Барселона ја зголеми ефикасноста и се пласира во четврт-финалето

РАКОМЕТ - ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ Ракометарите на Барселона први го заверија пласманот во четврт-финалето во Лигата на шампионите (ЛШ), откако во осминафиналниот елиминациски двомеч со...

Градовите домаќини подготвени за ЕП 2020?

УЕФА се надеваше дека до крајот на неделава ќе ја донесе одлуката дали сите 12-те града ќе бидат домаќини, но, како што стојат работите,...

Злате, 1

Злате долго време останува најголем и најсилен во друштвото. По земјотресот, уште повеќе окрупнува и зајакнува, па ја наметнува својата волја врз другите во...

Симон Трпчевски снима нов компакт-диск во М1

Македонскиот пијанист Симон Трпчески, со одбрана екипа колеги, во легендарното студио М1 на Македонската радио-телевизија, ги снима материјалите за новиот компакт-диск. - Чест ми е...

Сончогледите на Ван Гог ги криjат неговите соништа

Ретко кое име во светот на ликовната уметност предизвикува толку многу полемики и прашања како Винсент ван Гог. Овој холандски сликар, со подоцнежна француска...

Златна парада на фараоните се одржа во Каиро

Поворка од 22 мумии на владетелите на Древен Египет помина низ Каиро, од стариот до новиот музеј, следена во живо од голем број Египќани Во...

Се чувствува застоjаност на поетската сцена во Скопjе

Се надеваме дека со првиот „Скопски поетски фестивал“ ќе ја раздвижиме поетската сцена и ќе придонесеме за поголема разноликост, донесувајќи популарни современи европски гласови...

Распукала Шар Планина

Историјатот на иницијативата за прогласување на Шар Планина за национален парк датира од 1994 година. Никако да помине на седница во македонското собрание веќе...