5.8 C
Skopje
24.10.2021 - 23:04

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25196)

Кои пијалаци му штетат на вашето срце

Многу е важно добро да се грижите за вашето срце ако посакувате долг и здрав живот. Иако нема гаранции кога може да дојде до...

Обожавателите бараат Тина Тарнер да влезе во Куќата на славните

Обожавателите на Тина Тарнер (84) се огласија на Твитер со барање таа да добие место во Куќата на славните на рокенролот како соло-уметник. Таа беше...

Апликации што треба да се избришат од телефоните на децата!

Повеќето родители се прашуваат кога е вистинското време да им набават мобилен телефон на своите деца. Тие со право се загрижени затоа што со...

Кавадарчани го сакаа и се гордееја со Зафир Хаџиманов!

Зафир и неговото семејство секогаш со голема радост и возбуда беа пречекувани во домот на чичко му Милан и братучедот Лазар Хаџиманов, се присетува...

Македонскиот лав и илирските грбовници

Во едно од минатите изданија на „Нова Македонија“ го претставивме лавот како земски симбол на Македонија низ вековите. Поради големото национално и културно значење,...

Панорама / Насилни родители

Софија - Лидерката на Бугарската социјалистичка партија (БСП), Корнелија Нинова, изјави дека принципиелен став на таа партија е против каква било коалиција со десничарскиот...

Студен бран се спушта на Балканот

Од вчера Балканот е зафатен со студен бран, придружен со снег, мраз и ниски температури, што ќе се задржат до крајот на работната недела....

Борба против третиот бран на коронавирусот на повеќе фронтови

Здравствените власти во земјите од регионот, покрај со зголемениот број на заболени лица од ковид-19, се соочуваат и со сѐ поголемите притисоци за олабавување...

Загрозени и македонските граѓани

Колку е силно влијанието на украдените податоци, според познавачите, може да се заклучи од случајот од пред неколку години, кога со злоупотребата на личните...

Рамазан и аџилакот пред корона-предизвикот

Од Исламската верска заедница велат дека сѐ уште ги немаат сите прецизни упатства како ќе се одвива аџилакот оваа година, а не се сигурни...