32.8 C
Skopje
31.7.2021 - 12:03

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25194)

Ново „свето тројство“ во ЕУ

Унгарија, Полска и Италија од неодамна формираат свој конзервативен десничарски блок на политичко дејствување, кон кој очекуваат да се приклучат и други земји што...

Животни

Како да се надмине загубата на домашно милениче Доколку некогаш во вашиот живот сте изгубиле домашно милениче, тогаш знаете каква болка и празнина е тоа....

„Гугл мапс“ влегува и во затворен простор

„Гугл“ работи напорно за да ја направи апликацијата „Гугл мапс“ што е можно покорисна, така што повремено воведува нови функции, а една тукушто стана...

Оливер Драгоевиќ доби споменик во Вела Лука

Долгоочекуваниот споменик на хрватската музичка легенда Оливер Драгоевиќ е поставен неодамна во Вела Лука, на островот Корчула, стотина метри од неговата родна куќа, без...

Модните куќи „Александар Меквин“ и „Баленсијага“ се збогуваа со крзното

„Александар Меквин“ и „Баленсијага“ се приклучија на растечката листа на модни куќи што одлучија да престанат да користат крзно. Двете компании се дел од...

Џон Кенеди ги лекувал болките во грбот со амфетамин

Според изборот на Кормак О’Брајан, автор на книгата „Тајните животи на американските претседатели и тајните животи на првите дами“, ви откриваме пет најнеобични анегдоти...

Изложба на Наташа Андонова во МКЦ

Монографска изложба на сликарката Наташа Андонова, насловена „Помеѓу зборот и сонот“, ќе биде отворена вечерва во 19 часот, во изложбениот салон на Младинскиот културен...

Стојат ли жените зад античката грчка керамика?

Нова студија тврди дека научниците ја игнорирале улогата на жените керамичари во Грција околу 3.000 години наназад и дека овој неуспех може да говори...

Панорама / Наши и нивни писатели за деца

Атина - Грчката влада ги продолжи одлуките за привремено ограничување на копнените граници и забраната за влез во Грција на државјани на трети земји,...

Борисов очекува победа на најскапите избори

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, на вчерашните парламентарни избори гласаше во Банки, во близината на Софија, без присуство на новинари. Бугарскиот премиер коментираше на социјалните...