24.8 C
Skopje
31.7.2021 - 8:45

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25193)

Нега и убавина

Со аспирин против првут и мрсна коса Наместо да трошите пари на скапи шампони и препарати, испробајте некои од природните решенија. Ако имате мрсна коса...

Француска компанија разви вештачко срце

Срцевите заболувања се најголемата причина за смртност во светот, а секој петти човек во развиените земји барем еднаш се соочува со срцеви проблеми. Затоа...

Филипините – оаза на ретки растенија и животни

Речиси половина од животните што ги населуваат Филипините не можат да се видат на друго место во светот, а секој остров се карактеризира со...

В недела низ скопските улици Денот на „пежо 404“ по...

В недела, во Скопје, по четврти пат ќе се одбележи Денот на автомобилот „пежо 404“. Неколку примероци од ова легендарно возило ќе се паркираат...

Наскоро почнува „Голден карпет“ на Канал 5

Во првата половина на месецов ќе почне со емитување новата емисија на телевизијата Канал 5, која ќе го носи името „Голден карпет“. Акцентот на...

Археолошките локалитети со сѐ помал број посетители

Деновиве унгарската амбасада организираше посета на Скупи за сопругите на некои од амбасадорите акредитирани во Македонија Археолошките локалитети и археолозите што работат таму, впрочем како...

Изложба на Исмане Мехди

Изложба на слики од ликовната уметничка Исмане Мехди ќе биде отворена во Културно-информативниот центар, во изложбениот салон „Империјал 2“, на 6 април, во 18...

Пушкин, Достоевски, Толстој биле големи коцкари

Во една пригода, кога изгубил голема сума пари во казино за време на престојот во Визбаден, Достоевски бил принуден да склучи итен договор со...

Панорама / Милошевиќ, Ѓинѓиќ, Прле и Тихи

Белград - Владејачката централнодесничарска партија ГЕРБ во Бугарија го зголеми водството пред опозициските социјалисти пред парламентарните избори на 4 април, покажуваат две анкети. Анкетите...

Грантови за отворање на угостителските објекти

ГРЦИЈА Грчката влада ќе им понуди помош од околу 330 милиони евра на рестораните и кафулињата, кои со месеци беа затворени, за да им се...