19.8 C
Skopje
28.9.2021 - 10:23

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25192)

Америка води чудна политика!

Можеме да се согласиме дека Вашингтон преку извештајот на Стејт департментот индиректно се вклучува во спорот што беше наметнат од Бугарија, но тука има...

За бројките, владеењето и дивеењето

УТРЕ ВО „НОВА МАКЕДОНИЈА“ АНАЛИЗА НА АКАДЕМИК ЉУПЧО КОЦАРЕВ Претседателот на МАНУ прави анализа на нашето живеење и неговата поврзаност со бројките. Тој се осврнува...

Медицински совет

Најдобри чаеви што ќе ви помогнат да ослабете Доколку сте во процес на слабеење, некои чаеви ќе ви помогнат да постигнете подобри резултати. Овие напивки...

Францускиот багет на листата за светско културно наследство на...

Најверојатно Французите секогаш ќе бидат препознатливи по баретките, но и по багетот. Тоа е едно од објаснувањата зошто Франција го кандидира својот најпознат леб...

Зависноста од видеоигри сè позастапена

Светската здравствена организација (СЗО) во мај 2019 година официјално вклучи ново нарушување во Меѓународната класификација на болести и сродни здравствени проблеми: нарушување како последица...

За среќа не се потребни пари

Чувството на задоволство не доаѓа веднаш, туку со текот на времето, така што на крајот од еден исполнет ден сме посреќни отколку кога ќе...

Заштитата на природните ресурси приоритет

Зрел е процесот за прогласување на Шар Планина за национален парк, кој треба да биде финализиран со усвојување на предлог-законот во Собранието, кон крајот...

„Марини“ – изложба на Ацо Таневски во Куманово

Изложбата насловена „Марини“ од уметникот Ацо Таневски ќе биде отворена денеска, во 12 часот, во изложбениот салон на центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во...

Портретите потсетуваат дека постоиме едни за други

Сликарот Горан Боев од Кавадарци, говорејќи за своето творештво, укажува дека на публиката и на уметникот во оваа време на пандемија, на разни рестрикции...

Панорама / Проблематична екоевропска свест

Белград - Јована Стојковиќ, антиваксерка и претседателка на движењето „Живеам за Србија“, е приведена вчера во Белград, под сомнение дека сторила кривично дело предизвикување...