Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25191)

„Шаоми“ планира да произведува електрични автомобили

Компанијата „Епл“ дефинитивно не е единствениот производител на паметни телефони за кој се шпекулира дека ќе произведува електрични автомобили, сега е тука и кинеската...

Токио е најнаселен град во светот

Најнаселените градови во светот, како што се очекуваше, се наоѓаат во азиските земји со најмногубројно население. Според најновите податоци на Светскиот преглед на населението,...

Животот покрај вода има терапевтски ефект

Се претпоставува дека до 2050 година две од три лица ќе живеат во градовите. Имајќи предвид дека во градовите има поголем број луѓе што...

Архитектонско органско чудо изградено во 1985 година

Во близината на Мексико Сити „Ла каса органика“ во близината на Мексико Сити, која е изградена во 1985 година, дури и денес привлекува возбудливи воздишки...

Награда за најубава маска – штека „марлборо“ и шише „балантајн“

Михаил Бошковски, Реџо Балиќ и Милорад Цаиќ со своите сеќавања нѐ вратија во времето на големите скопски првоаприлски забави Маскенбалите во Скопје низ годините Денеска, кога...

ДПМ ја поддржува иницијативата за именување улици

Друштвото на писателите на Македонија (ДПМ) ја поддржува и ја поздравува иницијативата на Град Скопје да именува неколку улици според починати македонски писатели. - Со...

Венди Карлос е првата трансродова уметница за која ретко кој знае

Таа е меѓу првите јавни личности што откриле дека биле подложени на операција за промена на полот и меѓу ретките композитори со кои славниот...

Нова книга раскази од Оливера Ќорвезироска

Циклусот раскази „Престапни години (прозен календар)“ од Оливера Ќорвезироска е новото издание на „Бегемот“, кое е сместено во едицијата „Наше маало“, посветена на современата...

„Божествениот звук на Малер“ – концерт во Филхармонија

„Божествениот звук на Малер“ е наслов на концертот што вечерва ќе се одржи во Филхармонијата со почеток во 19 часот. Филхармонискиот оркестар под диригентство...

Вакцинацијата кај животните

Бисер балкански - Потребно е да се вакцинираат од 55 до 60 отсто од населението и да почне да паѓа бројот на починати, па потоа...