18.8 C
Skopje
12.6.2021 - 23:22

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25190)

Здрава храна

Намирници што го забрзуваат метаболизмот Доколку пред доаѓањето на летото сакате да изгубите некој килограм, сигурно ќе ве интересира кои намирници дополнително го забрзуваат метаболизмот...

Телескопот ТЕСС откри повеќе од 2.200 можни планети

Телескопот на американската вселенска агенција НАСА наречен ТЕСС, кој е во потрага по егзопланети надвор од нашиот Сончев Систем, ги надмина очекувањата и досега...

Во Лондон луѓето цртаат 150.000 срца за починатите од коронавирусот

Активисти на група што бара јавна истрага за односот на британската влада кон пандемијата деновиве цртаат 150.000 срца на ѕидот спроти британскиот парламент во...

Една третина од младите се зависни од мобилен телефон

Повеќе од една третина од младите возрасни лица покажуваат симптоми на зависност од паметните телефони, без оглед колку време поминуваат на овие уреди дневно....

Владееја со народите, а не беа кралици

Шест моќни жени од поновата светска историја Повеќе од седумдесет земји од модерната доба, во која живееме и денес, во еден момент биле водени од...

Занимливости

Зошто лилјаците не се разболуваат? Лилјаците се преносители на многу различни вируси што можат да бидат смртоносни за луѓето, но овие вируси не влијаат врз...

Каква е комуникацијата меѓу власта и опозицијата во земјите од...

Тоа што за Македонија стана редовна практика и за прашања од помал „национален“ интерес, во другите земји од Западен Балкан одржувањето „лидерски средби“ се...

Намалувањето на основната каматна стапка ќе ги поевтини кредитите

Одлуката за натамошно монетарно олабавување, односно за намалување на основната каматна стапка, е донесена во услови на стабилни движења на девизниот пазар, умерена и...

Онлајн работењето ја стави на „оф“ побарувачката по деловни простори

Рестриктивните мерки насочени кон сузбивање на пандемијата воспоставени од минатата година, од кои некои се применуваат и оваа година, како одговор на ширењето на...

Кубанците развиваат свои вакцини

Колку што сум упатен лично, здравствениот систем им е совршен. Тоа го знам од времето кога бев на универзитетот „Харвард“, кога кажуваа дека идеални...