Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25189)

Оптимизмот не носи кон напредок

Етика за млади Јас сум оптимист затоа што знам, верувам дека сѐ може да биде подобро и дека ќе надвладеат добрите луѓе и правилните норми...

Спортски вести

КОШАРКА - ВТОРА ЈАДРАНСКА ЛИГА, ДОИГРУВАЊЕ МЗТ Скопје ќе игра со Младост, а Работнички со Сутјеска Кошаркарите на МЗТ Скопје со вкупно осум победи и пет...

Одличен почеток на сезоната со драматична трка во Бахреин

Ја сакав секоја минута од викендот. Тоа што заминуваме со победа, знаејќи дека не бевме најбрзи викендов, е вистински резултат, изјави Хамилтон, пренесе „Би-би-си“ ФОРМУЛА...

Борец за право на мечтаење

„Нашите животи се толку кратки, како трепкањето на окото, и не треба попусто да ги трошиме“, изјави во една пригода Пеѓа Трајковиќ, познат српски...

Серии на Гнарби, Левандовски, Италија…

Германија, четирикратниот светски првак, утрешниот противник на Македонија, ја забележа втората победа, на гости над Романија (1-0), и е на првото место во групата...

Серијата за деца „Зоки Поки“ ја освои цела Скандинавија

Откако беше најавено дека телевизиската серија за деца „Зоки Поки“ ќе се емитува на националните телевизии СВТ во Шведска и НРК во Норвешка, пристигнува...

Од најголемиот учител, природата, учев како да бидам добaр!

Живиот свет околу нас во стиховите на Трајче Кацаров Драги деца, од денеска на страниците на „Колибри“ секој вторник ќе ја следите серијата „Живиот свет...

Љубовта кон англискиот јазик им донесе награди

На учениците од ОУ „Гоце Делчев“ во Прилеп Ученичките Меланија Јованоска и Маја Тодороска од 8-а, Маја Тодороска од 8-а, Теодора Тасеска од 6-в и...

Ново тематско списание „Учење низ игра“

Во издание на издавачката куќа „Феникс“ деновиве излегоа од печат првите два броја од новото тематско списание за деца „Учење низ игра“. Во првиот број...

Со „Букварот на Биби“ децата ги учат буквите и се...

Авторката на „Букварот на Биби“, Биљана Црвенковска, објаснува дека тој е замислен како книга за доедукација. Целта е учење низ игра со омилените ликови...