Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25189)

Кризата во Суецкиот Канал ја парализира светската трговија

Транспортниот брод „Евер гивен“, кој заринка неодамна и го блокира Суецкиот Канал, клучен поморски пат, конечно е ослободен и е свртен во „вистинската насока“. Ова,...

Колку следбеници имаат светските лидери на социјалните мрежи

Животот во пандемија очигледно го менува и начинот на кој функционира светската политика. Во тој правец е и последното истражување, насловено „Твитдипломаси“, во кое...

Лекарите не можат да кренат глава од работа, гевгеличани не ги...

ГЕВГЕЛИЈА Епидемиолошката состојба во Општина Гевгелија е алармантна, предупредуваат општинарите. Бројот на новозаразени од ковид-19 расте, а бројот на пациентите во општата болница се зголемува....

За планетата Земја, пандемијата на ковид-19 и Македонија

Во својата анализа претседателот на МАНУ се осврнува на спрегата помеѓу справувањето со пандемијата и владеењето во Македонија. Академик Коцарев ги отвора и предизвиците...

Со возило на батерии се собира ѓубрето од кантите низ градот

БИТОЛА Од пред неколку дена во Битола, комуналното јавно претпријатие „Комуналец“, ѓубрето од кантите во градот наместо рачно го собира со специјално возило на електричен...

Дијалог – да, но без условувања и уцени од Софија

Сѐ повеќе преовладува свесноста на обете страни, и на македонската и на бугарската, дека има потреба од одржување на билатералните односи. Сепак, во македонската...

Амбицијата на соседите за разнебитување на Македонија поддржана од државни функционери?

Неодамнешната средба на нашиот актуелен вицепремиер Артан Груби со поранешниот албански премиер Пандели Мајко, според политиколозите, многу јасно искристализира ставови што во крајна линија...

Мотоциклистите треба да внимаваат, но и ние да се однесуваме совесно...

Мотоциклистите се ранлива категорија учесници во сообраќајот, директно изложена на опасностите што постојано демнат во сообраќајот и кај која ризикот за добивање смртоносни повреди...

Македонија со нова рекордна победа тргна кон мечот со Германија

Македонија го победи Лихтенштајн со 5-0, за втора највисока победа во квалификациите за ЕП или за СП, а највисока дома на официјалните натпревари. Највисоката...

Реновирано ООУ „Блаже Конески“ во општината Аеродром

Основното училиште „Блаже Конески“ во скопската општина Аеродром неодамна беше реновирано. Некои училници добија нов под, нови ПВЦ-врати, завеси, а поставени се и ЛЕД-светилки и...