Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25186)

Стопениот снег за еден метар го зголеми нивото на Осломејско Езеро

Поволната хидролошка состојба во земјава по последните снежни врнежи, позитивно се одрази и врз количеството вода во сите акумулации во земјава. Во таа насока...

Медицински совет

Како да се ослободите од масните наслаги на стомакот Отстранувањето на масните наслаги од стомакот е тешка, но не и невозможна задача. Салото може да...

Археолозите во Кина открија златна маска стара 3.000 години

Остатоци од златна маска стара 3.000 години се пронајдени на археолошки локалитет во кинеската провинција Сечуан. Маската е тешка околу 280 грама и се проценува...

Јапонските цреши процутеа порано од вообичаено

Убавите јапонски цреши што цветаат во Јапонија се симбол на убавината и минливоста на животот. Оваа година цветовите ќе цветаат порано од вообичаеното. Бидејќи...

Исклучувањето на светлата на висококатниците ги штити птиците

Филаделфија ги исклучува светлата на солитерите за да им овозможи на птиците преселници да мигрираат побезбедно Исклучувањето или затемнувањето на светлата им го олеснува движењето...

„Егзит ТВ“ ќе нѐ потсети на незаборавните настапи

Пред една година, поточно на 19 март, со емитувањето на дотогаш необјавениот легендарен настап на групата „Феитлес“ на главната бина на фестивалот „Егзит“,беше лансирана...

„Пурпур и злато“ нова книга сонети од Ефтим Клетников

Неодамна излезе од печат новата поетска книга на Ефтим Клетников „Пурпур и злато“. Поетот во неа, по „Де профундис“ („De profundis“) повторно му се...

Лејди Гага ќе ја глуми Патриша Реџани во филмот...

Креации, наследство, моќ, неверство... Вака накратко би изгледало она што нè очекува во новиот филм „Гучи“, кој ќе отвори прозорец кон светот на тајните...

Најновата „Златна бубамара на популарноста“ в недела на Канал 5

В недела, 28 март, на телевизијата Канал 5, со почеток во 20 часот, ќе се емитува 24-то издание на манифестацијата „Златна бубамара на популарноста“. Најслушаното...

Том Хенкс е омилена икона на популарната култура

Талентирани актери може да најдете насекаде, но филмските ѕвезди се помалку. Кога сакате да кажете дека некој од нив има нов филм, едноставно велите...