Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25185)

Техно

„Самсунг“ развива мобилен телефон со двојно преклопување Компанијата „Самсунг“ неофицијално работи на паметен мобилен телефон со двоен механизам на преклопување, пренесува порталот „Д верџ“. Станува збор...

Вакцини против коронавирус и ковид-пасоши се продаваат на „Дарк веб“

Вакцини против коронавирус, ковид-пасоши и лажни негативни тестови се продаваат преку „дарк веб“. Доза од вакцините на „Астра Зенека“, „Спутник“, „Синофарм“ и „Џонсон и Џонсон“...

На 9 април прв виртуелен концерт на Раде Шербеџија

Првиот виртуелен концерт на легендарниот актер, поет и музичар Раде Шербеџија е закажан за 9 април, кога публиката низ светот ќе може да слушне...

Отуѓувањето, стравот и стресот станаа наше секојдневие

Додека повеќето од нас едвај чекаат да ја заборават изминатата година, иако кризата сѐ уште трае, психолозите истакнуваат дека бришењето на менталната траума ќе...

Данте Алигиери е нашиот најголем поет и книжевник

Амбасадорот Андреа Силвестри посочува дека во 2021 година кога се навршуваат 700 години од смртта на Данте Алигиери, во негова чест ќе бидат реализирани...

На концерт со негативен тест на коронавирусот

Берлин Славниот Берлински филхармониски оркестар свиреше првпат по неколку месеци пред голема публика на 20 март, како дел од пилот-проектот во кој учествуваа околу 1.000...

„Париз, Тексас“ на Кречковиќ му донесе „Мостови на Струга“

Српскиот поет Владан Кречковиќ, добитникот на „Мостови на Струга“ за 2021 година, наградата за најдобра дебитантска поетска збирка од млад автор (под 35 години),...

Панорама / Полиграф за економски ветувања

Сараево - Во Босна и Херцеговина само во последните 24 часа има 1.852 новоинфицирани со коронавирусот, а пријавени се 62 смртни случаи во јавните...

Слободен влез само за вакцинираните

Србија Србија ги заостри правилата за влез во државата, а националниот кризен штаб донесе одлука според која од вчера непречен влез во земјата ќе имаат...

Кампањата во Бугарија и реториката кон Македонија

Во изливот на национализмот од страна на Каракачанов, кој е насочен кон Македонија, му помага и министерката за надворешни работи Екатерина Захариева. А овој...