Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25184)

Финска повторно најсреќна земја, Македонија на 84-то место

Финска четврта година по ред е прогласена за најсреќна земја на светот во годишниот извештај подготвен под покровителство на Обединетите нации. Според Светскиот извештај за...

Здрава храна

Важноста на миењето на овошјето и зеленчукот пред консумацијата Кај миењето на овошјето и зеленчукот најдобра е златната средина. Често погрешно се мисли дека поентата...

Полјак паѓал 192 пати на тестови за возачкиот испит

Еден Полјак во својот роден град Трибунал Пјотрков станал познат по бројот на неуспешни обиди да го положи испитот за возачка дозвола. Минатата недела, 50-годишникот...

Котонестер – билка што го апсорбира загадувањето од автомобилите

Експертите открија „супербилка“ што беше пронајдена во Велика Британија, која помага во намалување на загадувањето. Научниците од Кралското хортикултурно друштво ја набљудуваа ефективноста на живата...

И годинава ќе бидеме дел од акцијата „Часот на планетата Земја“

Се апелира до населението во нашата земја в сабота во 20.30 часот, како и во 180 држави во светот, еден час да ги исклучи...

Најопасни туристички атракции во Европа

Доколку сакате да патувате и да истражувате, без разлика дали ќе се најдете во близина или на некоја од овие туристички атракции, имајте на...

Комусо – јапонски монах питач

Според некои истражувања, тајните агенти што биле стручни за неконвенционални начини на војување во феудална Јапонија, познати како нинџи или шиноби, користеле маски во...

Панорама / Ковид и вијагра!

Белград - Србија е петта во Европа според бројот на нови случаи на 100.000 граѓани, изјави директорот на Канцеларијата на СЗО во Србија, Маријан...

Москва: Приказните за руските шпиони се шоу!

Руската амбасадорка во Софија ги отфрли сите наводи дека бугарски граѓани шпионирале во корист на Москва и целата акција на апсењето на шест лица...

Какви се очекувањата во регионот од новата косовска влада

Тоа што најмногу ги интересира меѓународната заедница и, секако, земјите од регионот, по изборот на новиот премиер на Косово, е како Албин Курти ќе...