3.8 C
Skopje
30.11.2021 - 4:36

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25181)

Светската атлетика го лансира првиот виртуелен спортски музеј во светот

Музејот им нуди на посетителите интерактивно патување низ историјата на атлетиката и светските првенства, истакнувајќи многу легенди на овој спорт, реални интерактивни содржини, вклучувајќи...

САД и Русија имаат најголеми воздушни флоти во светот

Според годинашниот извештај за капацитетот на воздушните сили во светот, кој беше објавен од страна на месечникот „Флајт интернешнел“, во соработка со „Ембраер“, американските...

Ждрепката одреди две репризи на финалиња

За пласман во полуфиналето ќе играат Баерн - ПСЖ, кои играа во финалето лани, како и Реал Мадрид - Ливерпул, кои се сретнаа во...

Европа по третпат се става под клуч

На почетокот од оваа година низ Европа повторно беа воведени строги рестриктивни мерки и карантини, но некои од државите почнаа постепено да ги олеснуваат....

Кој ја хакира Америка

Масовната кампања за сајбер-шпионажа покажа дека напредните противници може да заобиколат дури и силно заштитените цели, вели Роберт К. Нејк за Советот за надворешни...

Израел гради воен сојуз во Персискиот Залив

Унапредувањето на сегашните односи е само обично унапредување, а „мировниот договор“ е неточен назив кога се користи во таков контекст, смета Пол Пилар од...

Дали Кина ја презема водечката улога во светот?

Состанокот на двете главни политички тела на Кинеската комунистичка партија (ККП) во Пекинг, кој треба да се одржи месецов, ќе ги утврди новите политики...

Бугарски камен и врз вратот на ЕУ

Играјќи на картата на консензуалност во одлучувањето, Бугарија ја става и самата Унија пред изборот за приоритет на своите принципи: меѓу оној на консензуално...

Мала земја на работ од логиката

Излезе, Русјаков, дека ние го знаеме глупиот албино. Зошто глупиот? Затоа што паметниот е во Мексико. Така ме заебаваат пријателите низ маало. Никогаш не ми пречело хумор...

Македонија е сѐ што имаме

Кога населението не се одликува со работливост, штедливост, самоиницијативност и сѐ така до бесконечност, не можеме да очекуваме дека саморегулацијата на економскиот пазар ќе...